به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از الجزیره نوشت: تلویزیون رسمی مصر اعلام کرد که کمیته عالی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نتایج نهایی انتخابات را امروز دوشنبه اعلام می کند، این کمیته همچنین تاکید کرد که تحقیق در مورد شکایت های انتخاباتی از سوی نامزدها را نیز آغاز کرده است.

این در حالی است که کمیته برگزاری انتخابات مصر پیش از این اعلام کرده بود نتیجه نهایی انتخابات مصر به طور رسمی روز سه شنبه اعلام می‌شود.

این در حالی است که بر اساس نتایج غیر رسمی منتشر شده، " محمد مرسی "، نامزد جماعت اخوان المسلمون موفق شد با کسب بیشترین آرا پیروز دور اول انتخابات ریاست جمهوری مصر باشد.

پس از محمد مرسی، این " احمد شفیق "، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک از جناح غربگرا بود که در کمال تعجب و ناباوری جامعه مصری موفق شد، جایگاه دوم را با فاصله‌ای اندک از مرسی به دست آورد و به همراه نامزد جماعت اخوان المسلمون به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر راه یابد.

به این ترتیب محمد مرسی موفق شد ۲۴.۹ درصد و احمد شفیق ۲۴.۵ درصد و حمدین صباحی ۲۱.۱ درصد آرا را به دست آورند.

بعد از این دو حمدین صباحی با ۲۰ درصد در رتبه سوم قرار دارد، ابوالفتوح با ۱۸ درصد در رتبه بعدی قرار دارد و عمرو موسی با کسب ۱۲ درصد آراء پنجم است.

میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری مصر نیز ۵۱ درصد اعلام شد.

اگر این نتیجه به صور رسمی اعلام شود، محمد مرسی نامزد اسلامگر با احمد شفیق نخست وزیر مبارک باید در دور دوم انتخابات در روزهای ۱۶ و ۱۷ ماه آینده[۲۷و۲۸خرداد] با هم رقابت کنند.

در همین راستا روند فعالیت های سیاسی و رقابت های انتخاباتی در آستانه دور دوم برای جذب آراء بیشتر از سوی مردم قبل از مرحله سرنوشت ساز انتخابات شدت بیشتری به خود گرفته و هر دو طرف سعی می کنند تا با ائتلاف های سیاسی و وعده های انتخاباتی بیشتر و پایبندی به اهداف انقلاب ۲۵ ژانویه خود را برای دور بعدی انتخابات بیشتر آماده کنند.

این در حالی است که چهار نفر از کاندیداها شامل احمد شفیق و حمدین صباحی و عبد المنعم ابوالفتوح و عمرو موسی شکایت هایی را به نحوه برگزاری انتخابات داشته اند، آنها به علت آن چیزی که تقلب های انتخاباتی و بازی با آراء مردم در سطح گسترده نام گذاشته اند، خواستار برگزار نشدن دور دوم انتخابات شده اند.

صباحی می گوید که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می دهد نظامیان به صورت مغایر با قانون اساسی این کشور رأی داده اند، ابوالفتوح نیز خواستار تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا زمان اجرایی شدن نهایی قانون عزل سیاسی سران رژیم مبارک شده است.

اخوان المسلمون نیز معتقد است که تخلف های گسترده ای باعثبالا رفتن آراء شفیق شده است، اما تصمیم گرفته به نتایج اعتراض نکند، چرا که این اعتراض ممکن است انتخابات را ملغی کند و باعثاز دست رفتن فرصت های مرسی برای پیروزی در انتخابات شود.

شفیق در حالی به صورت مبهم و با حمایت شورای نظامی مصر رأی بسیاری از مردم این کشور را به دست آورده که پرونده ای در مورد فسادهای وی مطرح است و دستگاه قضایی این کشور یک قاضی را مأمور تحقیق در مورد فساد مالی و سیاسی این فرد کرده است، گفته می شود فساد های وی مربوط به زمان ریاست وی بر یک جمعیت در دهه هشتاد قرن گذشته بوده است.

معاونت در زمین خواری به نفع فرزندان حسنی مبارک و فساد مالی در دوره وزارت هواپیمایی و نقش داشتن در سرکوب مردم در انقلاب مردمی در دوره نخست وزیری از دیگر اتهاماتی است که متوجه شفیق است.

از سوی دیگر جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق امریکا که مرکز متبوع وی انتخابات مصر را زیر نظر دارد، گفت که با اینکه تقلب هایی در این انتخابات صورت گرفته و ناظران این مرکز موفق به حضور در زمان شمارش آراء نشده اند، به صورت عمومی به نتیجه انتخابات مطمئن است.