به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، این روزنامه با استناد به مقامات امنیتی آمریکا و خاورمیانه که نام آنها را نیز نیاورده است، گفته این اسناد به دست آمده شامل ضبط مکالمات تلفنی، آزمایشات پزشکی قانونی، سازماندهی مسافرتهای هماهنگی شده و حتی فروش سیم کارتهای تلفن همراه در ایران و از سوی عاملین ترور می باشد.

این روزنامه در ادامه به آوردن شواهدی فرضی از اقدامات ایران پرداخته است و نوشته: سال گذشته دولت آذربایجان طرح قتل کارمندان سفارت آمریکا و یا خانواده هایشان را کشف کرد. اما این طرح تنها یکی از میان چندین مورد مشابه بود. عاملین وابسته به ایران طی مدت ۱۳ ماه تلاشهای بسیاری برای قتل دیپلماتها در دست کم هفت کشور مختلف داشته اند.

بر اساس این گزارش، اهداف این قتل ها شامل دو تن از مقامات سعودی، چند تن اسرائیلی – به علاوه مورد آذربایجان – و چندین مقام آمریکایی بوده است.

این روزنامه نوشته است: اما این تلاشها در بهار گذشته به یکباره و ناگهان، و در زمانی که ایران بعد از چند هفته ادبیات ضد غربی و تهدیدهای بستن تنگه هرمز، لحن خود را تغییر داد، متوقف شد.

این روزنامه سپس سعی میکند که این توقف را به بحثمذاکرات هسته ای ایران ارتباط دهد و مینویسد: در ماه مارس مقامات ایرانی رسما پیشنهاد ادامه مذاکرات با ۶ قدرت جهانی را بر سر مسئله هسته ای پذیرفتند.

این روزنامه به نقل از یک مقامی که حتی نامش را ذکر نکرده آورده است که: کاملا واضح است که ایران تعمدا تلاش کرده تا در آستانه مذاکرات اوضاع را در حالت آرامش نگاه دارد. زیرا همه میدانند که در صورت شکست خوردن مذاکرات چه اتفاقی برای این کشور خواهد افتاد.

این گزارش همچنین آورده که: دقیقا مشخص نیست که این اقدامات به دست خود مقامات ایرانی صورت گرفته یا از طریق گروههایی همچون حزب الله و از طریق تایید ضمنی مقامات ایرانی.

همچنین می افزاید: بسیاری از مقامات آمریکایی و متخصصان خاورمیانه معتقدند که این اتفاقات بخشی از یک طرح کلی تر در خصوص جنگ در سایه و ستیز چند جانبه و مخفی است که در نهایت طی آن ایران نیز قربانی خود این ترورها بوده است.

این روزنامه در توضیح این جمله اخیر خود آورده است که: طی سال گذشته ۴ دانشمند هسته ای ایران توسط افرادی که هویتشان مشخص نیست ترور شده اند و سایتهای هسته ای ایران چند بار مورد حمله سایبری واقع شده است.
به گزارش تابناک، این برای چندمین بار است که رسانه های غربی اقدام به انتشار گزارشاتی اینچنینی میکنند. چندی پیش نیز مسئله دست داشتن ایران در طرح ترور سفیر عربستان در خاک ایالات متحده مطرح شد که دستمایه رسانه های غرب برای تبلیغات علیه ایران شد. اما در نهایت مشخص نشد موضوع به چه قراری بوده است و تاکنون نیز هیچ گزارشی در خصوص این اتهام مطرح نشده است.