« ماریا زاخارووا » سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه استفاده کور از قدرت نظامی توسط نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، زاخارووا در نشستی خبری گفت: «آخرین پرده حضور نظامی ائتلاف بین‌المللی [در افغانستان] حادثه دیگری بود که به کشته شدن غیرنظامیان در یک حمله پهپادی انجامید».

زاخارووا کشتار کور غیرنظامیان افغان توسط آمریکا را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود، این حادثه «موجب فروریختن یک خانه و مرگ ۹ نفر از جمله ۶ کودک شد. ما قویاً چنین مواردی از استفاده کور از قدرت نظامی را قویاً محکوم می‌کنیم».

زاخارروا گفت، مأموریت آمریکا و متحدانش در افغانستان نه فقط یک شکست بلکه یک فاجعه بود و «مشکل تروریسم، قاچاق مواد مخدر و استاندارد‌های ضعیف زندگی مردم این کشور نه‌تنها برطرف نشدند بلکه حتی بدتر هم شدند».

این دیپلمات روس با اشاره به اینکه غربی‌ها مسئول وضعیت فعلی افغانستان هستند متذکر شد:‌ «ما بر این باور هستیم که کشورهای غربی بودند که مستقیماً درباره این مأموریت و جزئیات آن تصمیم می‌گرفتند و قطعاً از الزامات شورای امنیت سازمان ملل تبعیت نکردند و هرگز به شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی گزارشی ارائه نکردند».

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز چهارشنبه در نشستی خبری گفت: «نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شدند اما کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی و متحدان آن‌ها در بیست سال گذشته باید به طور کامل مورد تحقیق قرار گیرد و قاتلان به دست عدالت سپرده شوند. باید از جان مردم افغان محافظت شود و از حقوق بشری آن‌ها دفاع شود».

او با اشاره به جنایات متعدد آمریکایی‌ها و هدف قرار دادن غیرنظامیان افغان در حملات خود گفت، آمریکایی‌ها، طبق آمار جان ۴۷۲۴۵ غیرنظامی را در افغانستان گرفته‌اند.

رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که در حمله هوایی روز یکشنبه آمریکا در کابل ۹ عضو یک خانواده کشته شدند.بر اساس گفته این شاهدان عینی،  ۶ نفر از کشته شدگان در حمله هوایی دیروز، کودک بوده‌اند.

از سوی دیگر، خبرنگار شبکه «راشا تودی» مستقر در پایتخت افغانستان بعد از انفجارهای تروریستی روز پنجشنبه هفته گذشته در نزدیکی فرودگاه کابل به سراغ بازماندگان این حمله تروریستی در بیمارستان رفت.

راشاتودی در صفحه اینترنتی خود در این باره خبر داد: «در شرایط دوزخ‌گونه و غوغای پس از بمب گذاری انتحاری در فرودگاه کابل، شاهدان به مراد گازدیف از راشاتودی گفتند که با شروع تیراندازی جان خود را از دست دادند. یک زن زخمی گفت که نیروهای آمریکایی هنگام فرار غیرنظامیان اقدام به تیراندازی به آنها کردند».

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بسیاری از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند. 

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.

با تصرف سریع‌تر از حد انتظار کابل از سوی گروه طالبان، آمریکا و متحدانش روند خروج از افغانستان را به شکلی سراسیمه و بی‌نظم تسریع کردند و بامداد روز سه‌شنبه آخرین هواپیمای آمریکایی فرودگاه کابل را ترک کرد تا افغانستان از نیروهای اشغالگر خارجی تخلیه شود.