طبق نظرسنجی یک موسسه پس از خروج نظامی آمریکا از افغانستان ، محبوبیت بایدن در میان مردمان انگلستان به شدت کاهش پیدا کرده است.

براساس نظرسنجی این موسسه تنها یک درصد از مردم انگلستان بر این موضوع معتقدند که بایدن، یک رئیس جمهور فوق العاده برای آمریکا است و ۱۳ درصد نیز وی را رئیس جمهوری خوب توصیف کرده اند.

از طرف دیگر ۳۲ درصد از مردم معتقدند که رئیس جمهور آمریکا، در حقیقت یک سیاستمدار ضعیف و مفتضح است و ۲۱ درصد نیز در این رابطه ابراز بی اطلاعی کرده‌اند.

بلایی که خروج از افغانستان بر سر بایدن آورد

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس نیز در گفتگو با نشریه انگلیسی اسپکتیتور و در اظهارنظری جالب گفته است که، آمریکا دیگر ابرقدرت نیست.

وی در این راستا افزود: ابرقدرتی که نمی‌تواند اهدافش را در سطح بین‌المللی محقق کند، یک قدرت جهانی نیست بلکه فقط یک قدرت بزرگ است.

از سوی دیگر بایدن در آمریکا نیز محبوبیت خود را از دست داده و گفته می‌شود که به کم‌ترین سطح خود در دوران هفت‌ماهه ریاست جمهوری اش رسیده است.

جنگ و حضور بیست ساله آمریکا در افغانستان که عنوان طولانی‌ترین جنگ آمریکا در خارج از مرز‌ها را بدنبال خود یدک می‌کشد، ۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد دلار هزینه و حدود ۲ هزار و ۵٠٠ کشته داشته است و پس از آن خروج آمریکا از این کشور و تسلط طالبان بر افغانستان سبب کاهش محبوبیت بایدن شده است.

تارنمای نشریه آمریکایی نیوزویک، بر اساس نتیجه نظرسنجی جدید دانشگاه کوینیپیاک که حدود یک ماه پیش منتشر شد اعلام کرد که؛ اکثر آمریکایی‌ها معتقد هستند که «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا دیگر در سال ۲۰۲۴ برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری نامزد نمی‌شود و نزدیک به نیمی از آن‌ها فکر می‌کنند اگر این کار انجام گیرد برای کشور مفید نخواهد بود.

نیوزویک در ادامه نوشت: میزان رضایت کلی بایدن در نظرسنجی کوینیپیاک در ماه مه (اردیبهشت) ۴۹ درصد بود، اما اکنون با کاهش قابل توجه به ۴۶ درصد رسیده است. این در حالی است که تنها هفت ماه از ریاست جمهوری بایدن دموکرات می‌گذرد.

نظرسنجی کوینیپیاک بین ۲۷ ژوئیه تا ۲ اوت (۵ تا ۱۱ مرداد) انجام شد و از پاسخ دهندگان پرسیده شد که آیا از نظر آن‌ها بایدن برای دور دوم هم نامزد می‌شود یا خیر. تنها ۳۳ درصد از پاسخ دهندگان گفتند بایدن در سال ۲۰۲۴ دوباره نامزد می‌شود. در این نظرسنجی یک هزار و ۲۹۰ نفر شرکت کرده بودند.

حدود ده تا پانزده روز پس از انتشار این خبر،خبرگزاری رویترز نیز نظرسنجی رویترز/ایپسوس را  منتشر کرد که نشان می داد محبوبیت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از زمان فروپاشی دولت افغانستان ۷ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح از آغاز ریاست جمهوری او رسیده است.

این افکارسنجی ملی که روز دوشنبه انجام شد، نشان می‌دهد ۴۶ درصد از بزرگسالان آمریکایی از عملکرد بایدن راضی هستند. این رقم پایین‌ترین میزان محبوبیت بایدن از زمان آغاز ریاست جمهوری او در ماه ژانویه به شمار می‌آید. این همچنین در حالی است که محبوبیت بایدن در یک نظرسنجی مشابه در روز جمعه ۵۳ درصد بوده است.

در همین حال؛ نتایج یک نظرسنجی دیگر نشان می‌دهد بیشتر آمریکایی‌ها از عملکرد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در خصوص عملیات نظامی در افغانستان رضایت ندارند.

پس از آن نیز،پایگاه خبری هیل، نتایج نظرسنجی‌های جدید هیل-هریس ایکس «Hill-HarrisX» که به صورت آنلاین در آمریکا از ۲۰ تا ۲۳ آگوست صورت گرفته بود را منتشر کرد و نوشت؛ بین دو هزار و ۸۴۸ نفر رای دهنده ثبت شد، نشان می‌دهد که اکثر رای دهندگان به وعده جو بایدن، رئیس‎‌جمهور آمریکا، مبنی بر تخلیه همه آمریکایی‌هایی که در حال حاضر در افغانستان هستند اعتقاد دارند، اما می‌گویند که وی در مدیریت نادرست خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور مجرم است.

۵۸ درصد از رای دهندگان ثبت نام شده در نظرسنجی ۲۰-۲۳ اوت گفته‌اند که به وعده بایدن مبنی بر اینکه تمام آمریکایی‌هایی را که هنوز در افغانستان هستند، از کابل خارج می‌کند، باور دارند. در حالی که ۴۲ درصد گفتند که این وعده او را باور ندارند. در اوایل ماه جاری، رئیس جمهور آمریکا هزاران سرباز را پس از تسلط طالبان بر افغانستان و تصرف پایتخت این کشور در کابل، به افغانستان بازگرداند. بایدن در ابتدا اعلام کرد که خروج نیرو‌های آمریکایی تا ۳۱ اوت (نهم شهریور) کامل خواهد شد.

هیل گزارش داد: در بحبوحه سقوط کابل، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان از کشور گریخت. و بسیاری از شهروندان افغانی و اتباع خارجی خواستار خروج از افغانستان شدند. این هرج و مرج مانع خروج آمریکایی‌ها و شرکای افغان آنها از منطقه از سوی دولت آمریکا شد.

در این نظر سنجی ۵۲ درصد از رای دهندگان گفته‌اند که تصمیم برای اعزام نیرو به افغانستان نشان می‌دهد که بایدن در مدیریت نادرست اوضاع مجرم است. ۲۳درصد نیز می‌گویند که فکر نمی‌کنند این نشان دهنده سوء مدیریت است، در حالی که ۲۶ درصد دیگر در این باره اظهار نظری نکردند.