شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی کاهش تحریم‌های جهانی علیه کره شمالی با توجه به مشکلات اقتصادی ناشی از کروناست.

به گزارش وبگاه «جونگانگ دیلی» به نقل از خبرگزاری «اینترفکس» روسیه، در شورای امنیت سازمان ملل متحد این حس وجود دارد که می‌توان اقدامات نمادین مربوط به کاهش تحریم‌ها علیه کره شمالی انجام دهد زیرا حتی اگر تحریم‌ها لغو شود هیچ تغییری در این کشور  ایجاد نمی‌شود و این بدین خاطر است که مرزهای کره شمالی به دلیل شیوع کرونا بسته است .

تلاش‌های برخی اعضای شورای امنیت برای کاهش تحریم‌های کره شمالی

کره شمالی در طول یک سال گذشته با فشارهای اقتصادی جدی روبه‌رو بوده، از جمله تحریم‌های بین المللی به دلیل تلاش در ساخت سلاح‌های اتمی و آزمایش‌های موشکی  و همه گیری کرونا که مجبور به بستن مرزهایش شد.

اینترفاکس در مورد ایده لغو تحریم‌ها علیه کره شمالی نوشته است، پیشنهاد کاهش تحریم‌ها علیه کره شمالی هنوز روی میز مذاکرات شورای امنیت است، اما ایالات متحده بلافاصله مانع آن شده است.

کره شمالی ایالات متحده را مسئول کمبود غذا و انرژی می‌داند، اما شبکه خبری «صدای آمریکا» به نقل از یک مقام وزارت خارجه این کشور که نامش فاش نشده است، نوشت که  دولت این کشور مسئول مشکلات موجود اقتصادی و کمبود مواد غذایی است و موضع رسمی ایالات متحده این است که در صورت عدم تغییر اساسی در مواضع اتمی  کره شمالی، تحریم‌ها باید برقرار باشند.

«شین بیوم چول» رئیس مرکز امور خارجه و امنیت در پژوهشکده اقتصاد و جامعه، گفت: «موضع چین و روسیه در مورد تحریم‌ها علیه کره شمالی در مورد بحث در شورای امنیت سازمان ملل متحد مور بررسی قرار گرفته است.»

 این دو کشور بارها ترجیح خود را برای گفت‌وگو در مورد تحریم‌های کره شمالی اعلام کرده‌اند.

 این در حالی است که دولت آمریکا در تداوم اقدام‌های خصمانه علیه کره شمالی،  ممنوعیت سفر به کره شمالی را که در زمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور آغاز شده بود، تا اوت ۲۰۲۲ تمدید کرد.

 وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که تمام گذرنامه‌های ایالات متحده برای سفر به کره شمالی تا ۳۱ اوت ۲۰۲۲ نامعتبر است.این ممنوعیت که برای اولین بار در یکم سپتامبر ۲۰۱۷ اجرا شد، در دوران ریاست جمهوری ترامپ هر ساله مرتب تمدید شد.

در این اطلاعیه آمده است: «وزارت امور خارجه تشخیص داده که همچنان تهدید جدی برای شهروندان و اتباع آمریکایی و احتمال دستگیری و بازداشت طولانی مدت آن‌ها وجود دارد.»

 بر این اساس، تمام گذرنامه‌های ایالات متحده برای سفر به کره شمالی یا از طریق این کشور معتبر نخواهند بود، مگر اینکه برای چنین سفرهایی تحت اختیار وزیر امور خارجه به طور خاص تأیید شده باشد.