«علی عبدالکریم» سفیر سوریه در بیروت گفت که سفر دیروز هیات لبنانی به دمشق پاسخی به علاقه و منافع دو کشور است.

عبدالکریم در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: گفت‌وگوهای هیات لبنانی در سوریه بر امور مربوط به نفت و انرژی متمرکز بود.

معنای سیاسی سفر هیات لبنانی به دمشق

او در عین حال تاکید کرد: در سفر هیئت لبنانی به دمشق یک محتوای سیاسی وجود دارد.

سفیر روسیه ضمن تاکید بر استقبال دمشق از دستیابی لبنان به گاز مصر و برق اردن از طریق خاک سوریه گفت: منافع سوریه و لبنان موجب ایجاد یکپارچگی میان دو کشور می‌شود و دمشق هم از عملی شدن توافقات میان دو کشور استقبال می‌کند.

عبدالکریم گفت که محاسبات آمریکا و کشورهای غربی برای سقوط سوریه و موفقیت تروریسم به هم خورده است.

 یک هیأت از وزرای لبنانی، دیروز (شنبه، ۴ سپتامبر)،  برای نخستین بار طی ده سال اخیر، به سوریه سفر کرد تا به منظور کاهش بحران برق در لبنان، زمینه را برای تدوین طرحی به منظور انتقال برق از اردن به لبنان از طریق سوریه فراهم سازد.

 این هیأت، شامل «زینه عکر» معاون نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور، وزیر دفاع و سرپرست وزارت خارجه، «غازی وزنی» وزیر دارایی، «ریمون غجر» وزیر انرژی و «عباس ابراهیم» مدیر کل دستگاه امنیت عمومی است.

«ریمون غجر» وزیر انرژی دولت پیشبرد امور لبنان هم گفت‌وگوهای دیروز میان طرفین سوری و لبنانی را مثبت ارزیابی کرد و گفت طرف سوری تمایل زیادی به همکاری با طرف لبنانی دارد.

 وزیر لبنانی خبر داد که هفته آینده یک نشست چهارجانبه میان لبنان، سوریه، اردن و مصر در اردن برگزار می‌شود تا ضمن بررسی اقدامات لازم برای اجرای توافقنامه‌های میان چهار کشور در خصوص انتقال برق و گاز به لبنان با عبور از سوریه و اردن و  موضوعات فنی و مالی، یک برنامه کاری و جدول زمانی برای آن وضع شود.