دبیرکل ناتو روز چهارشنبه در نشست مجازی با وزیر امور خارجه آمریکا و وزیر خارجه آلمان گفت که طالبان باید به تعهدات خود در زمینه تروریسم، حقوق بشر و تردد امن برای کسانی که مایل به ترک افغانستان هستند، عمل کند.

به نوشته وبگاه «ناتو» « ینس استولتنبرگ » دبیرکل ناتو  مدعی شد که این ائتلاف دستاوردهای مهمی در مبارزه با تروریسم در افغانستان به دست آورد و از تاریخ 11 سپتامبر تاکنون حمله تروریستی به متحدان ناتو از افغانستان انجام نشده است.

ادعای مضحک ناتو درباره مبارزه با تروریسم در افغانستان

وی در ادامه مدعی شد که حضور ناتو در افغانستان همچنین امنیت و ثبات منطقه را برای چندین دهه افزایش داد.

استولتنبرگ در ادامه گفت که که نباید اجازه داد گروه های تروریستی در افغانستان مستقر شوند و خاطرنشان کرد که همه متحدان ناتو در مبارزه با تروریسم کنار هم ایستاده اند.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز روز چهارشنبه گفت، نباید مردم افغانستان را بابت تصاحب قدرت توسط طالبان، مقصر دانست و آن‌ها مستحق روی گردانی جامعه جهانی نیستند. وزیر امور خارجه آلمان افزود: «ما آمادگی داریم کمک‌های بشردوستانه را از طریق سازمان ملل فراهم کنیم و دستکم به‌منظور فراهم شدن فرصت‌هایی برای کسانی که در قبال آن‌ها مسئول هستیم، ارتباط با طالبان ادامه خواهیم داد.»

ماس در ادامه متذکر شد:‌«هرگونه اقدامات بیشتر به نحوه رفتار طالبان بستگی خواهد داشت.»

این دیپلمات آلمانی بدون اشاره به اجرای مفتضحانه عملیات خروج نیروهای آمریکایی و متحدانش از افغانستان گفت:‌ «اخیراً با آمریکایی‌ها بیش از دیگر شرکایمان در ارتباط بوده‌ایم. بابت پشتیبانی مشترکی که در خلال خروج شهروندان و پرسنل محلی داشتیم، قدردان هستیم.»

ماس در خاتمه گفت: «در مرحله بعدی، قصد داریم اقدامات خود را به صورت هماهنگ با یکدیگر انجام دهیم، به‌خصوص در زمینه رفتار با مقامات جدید کابل.»

بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه یافت.

هواداران طالباناخیرا در ولایت «خوست» در شرق این کشور به عنوان بخشی از جشن‌های سراسری پس از خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان، تابوت‌هایی با پرچم آمریکا و نیروهای ناتو  حمل کردند.

در این مراسم نمادین، تابوتهایی با پرچم‌های فرانسه و انگلیس در میان خیل عظیم جمعیت در خیابان‌های خوست به نشانه پایان جنگ 20 ساله و خروج شتابزده و تحقیرآمیز واشنگتن و متحدانش در ناتو حمل ‌شد.