« رویترز » افزود: گروه طالبان با بدست آوردن کنترل بر تمامی کشور افغانستان از جمله « کابل » پایتخت این کشور و خروج سربازان آمریکایی تا ۳۱ اوت به جنگ ۲۰ ساله و حضور نظامی  آمریکا در این کشور پایان دادند. 

روز سه شنبه هفته گذشته طالبان در بیانیه ای از تشکیل دولت موقت خبر داد و فراخوانی در خصوص بازگشت پناهجویان این کشور صادر کرد. 

« نجیب الله » پناهجوی ۲۸ ساله افغان که ماه گذشته از ولایت « هلمند » با پای پیاده  در سفری ۱۰ روزه خود را به « زاهدان » شهر مرزی ایران با افغانستان رسانده بود تا از درگیری ها و جنگ در کشورش دور شود، با تغییر سریع شرایط در افغانستان در مدت اقامتش در ایران رو به رو شده است.  نجیب الله با شنیدن این فراخوان تصمیم به بازگشت فوری به کشورش گرفته است. 

او در مصاحبه با رویترز گفته است : « با توجه به اینکه شرایط در افغانستان به سمت بهتر شدن پیش می رود، ما همه می خواهیم به کشور خود بازگردیم. می خواهم به همه هموطنانم بگویم شرایط به سمت بهبود است و ما باید به کشورمان برگردیم و آنجا را بازسازی کنیم.» 

پناهجویان افغان در ایران، مشتاق بازگشت به خانه

گفتنی است در مرکز اداره مهاجرت زاهدان، بسیاری از پناهجویان افغان مانند نجیب الله منتظر وسایل نقلیه برای بازگشت به افغانستان هستند. 

« ناصر احمد جعفری » پناهجوی دیگر افغان نیز در مصاحبه با این خبرگزاری افزود: « آمریکایی ها با مردم افغانستان رفتار خوبی نداشتند . در زمان حضور نیروهای آمریکایی انفجارهای بسیاری رخ می داد و بلاهای بسیاری بر سر ما می آمد. 

پناهجویی دیگر نیز ابراز امیدواری کرد که افغانستان فرصت پیشرفت و توسعه داشته باشد و تمامی احزاب در این کشور به اجماعی برای صلح و ثبات دست پیدا کنند. وی امیدوار به پایان جنگ و درگیری است. 

براساس اطلاعات و داده های رسمی، ایران تا کنون میزبان بیش از ۳ میلیون پناهجوی افغان بوده که این کشور را به بزرگترین پذیرنده پناهجویان افغانستان تبدیل کرده است.