چن شو، نماینده دائمی چین در سازمان ملل در نشست روز گذشته این سازمان تاکید کرد که چین از سازمان ملل متحد برای ایفای نقش بیشتر در کاهش بحران انسانی در افغانستان ، کمک به این کشور برای انتقال سریع و صلح آمیز قدرت و آغاز مسیر توسعه باثبات حمایت می کند. چین از فراخوان سازمان ملل برای ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان استقبال می‌کند و از سازمان ملل متحد و سازوکارهای چندجانبه دیگر مربوط به افغانستان جهت تقویت همکاری پشتیبانی می کند. 

چن شو گفت که چین به عنوان همسایه افغانستان همواره به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می گذارد، بر عدم دخالت در امور داخلی افغانستان اصرار می ورزد و سیاست دوستی با مردم افغانستان را در پیش می گیرد. چین قصد دارد فوراً یک محموله کمکی شامل غذا، تجهیزات لازم برای سپری کردن زمستان، واکسن و دارو به ارزش 200 میلیون یوان (31 میلیون دلار) را به افغانستان ارسال کند. قرار است چین در مرحله اول 3 میلیون دوز واکسن کرونا برای مردم افغانستان ارسال کند و همچنین چین مایل است تجهیزات بیشتری را برای پیشگیری از اپیدمی و همین کمک های اضطراری را در اختیار افغانستان قرار دهد. چین همچنین بر اساس احترام به خواسته ها و نیازهای افغانستان، تا حد امکان به  بازسازی مسالمت آمیز و توسعه اقتصادی افغانستان ادامه می دهد.

اعلام آمادگی چین برای ارسال ۳۰ میلیون دلار کمک به افغانستان

چن شو اشاره کرد که در شرایط کنونی، جامعه بین‌المللی باید کمک های خود را به افغانستان افزایش دهد. ایالات متحده و متحدانش بیشترین مسئولیت برای ارائه کمک های اقتصادی، معیشتی و بشردوستانه به مردم افغانستان را دارند.