یک سخنگوی پنتاگون در پی مطرح شدن این ادعای دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: در افغانستان هیچ هلی‌کوپتر آپاچی جا نمانده است.

ترامپ در مصاحبه‌ای بدون ارائه سند و مدرک گفت که چین و روسیه هلی‌کوپترهای رها شده از سوی ارتش آمریکا در افغانستان را تصاحب کرده و مشغول مهندسی معکوس و بیرون کشیدن اسرار آنها هستند.

پیشتر گزارش شده بود ارتش آمریکا در جریان عملیات خروجش از افغانستان چندین هواپیما، خودروی نظامی، اسلحه و تجهیزات دیگر را رها کرده است.

ترامپ در مصاحبه‌ای با شریل اتکینسون، مجری آمریکایی اظهار کرد: من تضمین می‌کنم چین و روسیه هلی‌کوپترهای آپاچی ما را تصاحب کرده‌اند و دارند آنها را از هم باز می‌کنند تا دقیقا بفهمند که آنها چطور ساخته شده‌اند. آنها با فاصله زیادی در جهان بهترین در نوع خود هستند. و آنها دارند آنها را از هم باز می‌کنند تا بتوانند دقیقا همان تجهیزات را بسازند. آنها در این کار بسیار خوب هستند. این یک فضاحت است.

پنتاگون ادعای ترامپ تکذیب کرد

ترامپ در اظهاراتی در محل باشگاه گلفش در بدمینستر نیوجرسی هر چند سند و مدرکی برای صحبتهایش مطرح نکرد اما در پاسخ به سوالی در این خصوص که آیا هنوز گزارشهای اطلاعاتی آمریکا را دریافت می‌کند، گفت: اگر بخواهم میتوانم آنها را بگیرم. من چیزی را که بخواهم می‌گیرم. من می‌شنوم که چه اتفاقی دارد می‌افتد.

او ادامه داد: به هر ترتیب شما نیاز به گزارشهای اطلاعاتی ندارید. همه کاری که لازم است انجام دهید این است که اخبار را بخوانید یا تلویزیون را روشن کنید.

ترامپ در آن مصاحبه عملکرد دولت بایدن در اجرای فرآیند خروج از افغانستان را محکوم کرد.

او گفت: این فرآیند خروج با ناشایسته‌ترین عمکرد ممکن در تاریخ اجرا شد. هرگز چیزی مثل این وجود نداشته است اینکه ما به آنها ۸۵ میلیارد دلار تجهیزات زیبای جدید بدهیم.

ترامپ در ذکر این عدد ۸۵ میلیارد دلار اغراق کرده است. واشنگتن پست گزارش کرد که به نظر می‌رسد این رقم ذکر شده برای همه هزینه‌های اختصاص یافته به افغانستان از ۲۰۰۱ تاکنون اغراق شده باشد و تنها یک کسری از آن صرف تجهیزات شده است. ارزش تجهیزات باقی مانده در افغانستان که طالبان تصاحب کرد، نامشخص است.