ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه و بشار اسد ، رئیس جمهور سوریه در مسکو با یکدیگر دیدار کردند.

بشار اسد بامداد امروز در سفری غیرمنتظره به مسکو رفت و با رئیس جمهور روسیه دیدار کرد.

در این دیدار، ولادیمیر پوتین  پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت.

پوتین در ابتدای این دیدار گفت: «باعث خوشحالی است که ورود دوباره شما به مسکو را خوشامد بگویم. قبل از هرچیز می‌خواهم تولد شما را تبریک بگویم».

 رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: «نتایج انتخابات نشان می‌دهد که مردم به شما اعتماد دارند و با وجود همه سختی‌های سال‌های گذشته و مصیبت‌های آن، مردم سوریه روند بهبود و بازگشت به یک زندگی عادی مدیون شما می‌دانند».

پوتین در دیدار با همتای سوری خود گفت که هنوز کانون‌های تروریسم در سوریه باقی مانده است.

تاکید پوتین بر خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه

وی افزود: متأسفانه هنوز کانون‌های تروریست‌ها وجود دارد که نه تنها بخشی از خاک سوریه را تحت کنترل دارند، بلکه به کشتار غیرنظامیان نیز ادامه می‌دهند. با این وجود، پناهجویان سوری به طور فعال به مناطق آزاد شده بازمی‌گردند.

 پوتین گفت: وقتی به دعوت شما در سوریه بودم، با چشمان خود دیدم که مردم فعالانه خانه‌های خود را بازسازی می‌کنند و تلاش می‌کنند تا به معنای کامل کلمه به یک زندگی آرام برگردند.

 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه تلاش‌های مشترک روسیه و سوریه ضربه‌ای به تروریست‌ها وارد کرد، گفت که دولت سوریه اکنون بیش از ۹۰ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل دارد.

پوتین گفت: تلاش‌های مشترک ما قلمرو اصلی و غالب جمهوری سوریه را آزاد کرده است. تروریست‌ها خسارات بسیار جدی و قابل توجهی متحمل شده اند و دولت سوریه به رهبری شما ۹۰ درصد از خاک این کشور را تحت کنترل خود دارد".

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفت: سوریه و روسیه در مبارزه با تروریسم بین المللی به نتایج قابل توجهی دست یافته اند.

اسد اضافه کرد: دو ارتش ما، روسیه و سوریه، نه تنها در آزادسازی مناطق اشغالی که توسط شبه نظامیان تصرف شده و در نابودی تروریسم به نتایج قابل توجهی دست یافته اند، بلکه بازگشت پناهجویانی را که مجبور به ترک خانه‌های خود شده اند نیز تسهیل کرده است.

رئیس جمهور سوریه افزود: با توجه به این واقعیت که تروریسم بین المللی مرز نمی‌شناسد و مانند یک عفونت در سراسر جهان گسترش می‌یابد، ارتش‌های ما، سهم بزرگی در حفاظت از بشریت در برابر این شرارت داشته اند.

اولین محموله واکسن اسپوتنیک وی Sputnik V و اسپوتنیک لایت Sputnik Light به سوریه رسید

ولادیمیر پوتین در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفت: روسیه واکسن‌های ضدکرونای اسپوتنیک وی Sputnik V و اسپوتنیک لایت Sputnik Light را برای مقابله با همه گیری کرونا در اختیار سوریه قرار داده است.

پوتین گفت: ما برای حل مشکل اصلی که امروز بشریت با آن روبروست همکاری می‌کنیم. منظور من مبارزه با ویروس کرونا است. اولین محموله واکسن اسپوتنیک V و اسپوتنیک لایت به سوریه رسید.

پوتین: حضور غیرقانونی نیرو‌های مسلح خارجی در سوریه مانع پیشرفت است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: حضور غیرقانونی نیرو‌های مسلح خارجی در سوریه مانع پیشرفت در مسیر تحکیم این کشور می‌شود.

وی افزود: به نظر من مشکل اصلی این است که بالاخره نیرو‌های مسلح خارجی در مناطق خاصی از کشور بدون تصمیم سازمان ملل متحد و بدون رضایت شما حضور دارند که این امر به وضوح با حقوق بین الملل مغایرت دارد و به شما این امکان را نمی‌دهد که حداکثر تلاش خود را برای تحکیم کشور انجام دهید تا در مسیر بازسازی آن با سرعتی پیش بروید که در صورت کنترل کل قلمرو توسط دولت قانونی امکان پذیر است.

پوتین گفت که رهبر سوریه اقدامات زیادی را برای برقراری گفتگو با مخالفان انجام می‌دهد و ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه یابد.

آمریکا و متحدانش از سال ۲۰۱۴ با حمایت از تروریست‌ها و نیرو‌های دموکراتیک سوریه، عملیات نظامی زمینی را در سوریه جنگ زده انجام می‌دهند.

دولت سوریه و متحدانش، روسیه و ایران، بار‌ها از آمریکا به دلیل نگه داشتن نیرو‌های خود در این کشور به صورت غیرقانونی انتقاد کرده اند.

دمشق و مسکو همچنین واشنگتن را به سرقت منابع ملی سوریه متهم کرده و خواستار توقف این گونه فعالیت‌ها شده اند، اما فایده‌ای نداشته است.