رسانه‌های محلی روز شنبه گزارش دادند که مغرب نخستین سفارش هواپیماهای بدون سرنشین «بیرقدار» ساخت ترکیه را دریافت کرده است.

به نوشته وبگاه «العربی» به گفته انجمن نیروهای مسلح مغرب، رباط 13 فروند هواپیمای بدون سرنشین بیرقدار را به عنوان بخشی از توسعه ارتش و به منظور قرار گرفتن در بالاترین سطح نوین سازی، کارآمدی و آمادگی برای مقابله با خطرات پیشترسفارش داده بود.

تحویل نخستین سفارش هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه به مغرب

نظامیان مغرب طی چند هفته گذشته، پس از عقد قرارداد با آنکارا برای خرید این پهپادها، در ترکیه برنامه آموزشی را گذراندند. پهپاد بیرقدار تی بی-2 که عمدتا برای ارتش ترکیه تولید می‌شد طی سالها به قطر، اوکراین و جمهوری آذربایجان فروخته شد. ارتش مغرب از این پهپادها برای نظارت بر مرزهای خود و برای اهداف اطلاعاتی استفاده می‌کند.

پس از قطع روابط دیپلماتیک و بستن حریم هوایی الجزایر بر روی هواپیماهای مغرب، تنش‌ها بین مغرب و الجزایر به بالاترین حد خود رسیده است.مغرب 13 هواپیمای بدون سرنشین بیرقدار  به ترکیه سفارش داده است.

چندی قبل نیز گزارش شد که مذاکره رباط و تل آویو در خصوص ایجاد شبکه پهپادهای انتحاری و اجرای یک پروژه برای ایجاد بخشی خصوصی به منظور توسعه و تولید پهپادهای انتحاری در مغرب صورت گرفت

بر این اساس، مذاکرات در این خصوص، از چند ماه پیش بین  مغرب و صنایع هوافضای  اسرائیل (IAI) در مورد امکان ایجاد یک مرکز رشد و توسعه تجاری برای ارتقای مهمات هواپیما و پهپادهای انتحاری و  مکانیسم‌های کم هزینه که برای ساخت آنها فقط به فناوری محدود نیاز است، آغاز شده است.

تمایل به این موضوع با توجه به این واقعیت است که هواپیمای بدون سرنشین در چندین سال اخیر، در بسیاری از درگیری‌ها، از جمله آخرین دور درگیری در منطقه در قره باغ و بحران لیبی ،تاثیر زیادی داشته است.