استفانی گریشام، سخنگوی پیشین کاخ سفید در کتاب‌ تازه‌اش اشاراتی به خصوصیات رفتاری جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا داشت و او را "راسپوتین در کت و شلوار باریک" توصیف کرد که "از قدرت خود بدون هیچ شرمندگی سوءاستفاده می‌کرد."

اشاره او به گریگوری راسپوتین، دهقان‌زاده‌ صوفی‌مسلکی است که در دربار تزار روسیه به عنوان مشاور کار می‌کرد و نامش با رسوایی عجین بود.

در بخشی از کتاب گریشام تحت عنوان "اکنون به پرسش‌هایتان پاسخ می‌دهم: آنچه در کاخ سفید ترامپ دیدم"، او به انتقاد از کوشنر و همسرش ایوانکا ترامپ می‌پردازد و می‌گوید آنها خودشان را در تصمیمات کاخ سفید از جمله تاکید بر سخنرانی ملی ترامپ درباره کووید در سال گذشته دخالت می‌دادند.

جزئیاتی از مداخلات داماد ترامپ در امور کشورداری

گریشام توضیح می‌دهد که در مارس ۲۰۲۰ متوجه جلسه‌ای میان کوشنر، هوپ هیکس، مدیر ارتباطات پیشین کاخ سفید و پت سیپولون، مشاور وقت کاخ سفید شد که ظاهرا درباره لزوم سخنرانی ترامپ برای مردم درباره کرونا بوده است. در آن زمان سازمان بهداشت جهانی تازه این ویروس را به عنوان پاندمی معرفی کرده بود.

به گفته استفانی گریشام، این نشست چندین ساعت بعد در دفتر ترامپ برگزار شد تا پیش از آن رئیس‌جمهوری وقت آمریکا بتواند تازه‌ترین گزارش از این پاندمی را دریافت کند. گریشام مدعی است که در این نشست ایوانکا ترامپ تاکید داشت که پدرش باید یک سخنرانی مردمی درباره پاندمی داشته باشد.

این سخنگوی پیشین کاخ سفید همچنین مدعی شد که جارد کوشنر با سخنرانی‌نویس ترامپ کار می‌کرد و به او "دیکته" می‌کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا باید چه مطالبی را مقابل مردم کشورش بگوید.  

گریشام در این کتاب نوشته است: کیتی میلر، دستیار معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا بود که با استیون میلر، سخنرانی‌نویس ترامپ ازدواج کرده بود. او به دفتر کار استیون رفته بود و در آنجا حضور داشت و دید که جارد کوشنر با عجله متن سخنرانی را به استیون که در حال نوشتن بود، دیکته می‌کرد.   

این سخنگوی پیشین کاخ سفید با ابراز انزجار از اقدام کوشنر در مداخله دادن خودش در این سخنرانی می‌گوید: هر چه بیشتر به آن فکر می‌کنم، بیشتز از دست رفتار جارد خشمگین می‌شوم. او در هیچ موضوعی تخصص نداشت، خصوصا بستن مرزها، تبعات اقتصادی، تبعات بهداشتی. با این حال به نظر می‌رسید که او به تنهایی در حال تصمیم‌گیری برای اولین اقدامات کشورمان برای رسیدگی به یکی از مخرب‌ترین بحران‌های تاریخ ما بوده است.

ترامپ پیشتر از کتاب گریشام انتقاد کرده بود و هنوز واکنشی به تازه‌ترین ادعاهای او نداشته است.  

به گفته گریشام، "برخی در کاخ سفید رفتار جارد کوشنر و ایوانکا ترامپ را آزاردهنده می‌دانستند چون آنها مرتبا تلاش‌ داشتند تا پروتکل‌ها را نادیده بگیرند و کارشان را پیش ببرند." گریشام می‌گوید: دختر و داماد ترامپ مدام برای حضور در جلساتی اصرار داشتند که تمایلی به حضور آنها نبود چون تخصصی نداشتند. وقتی برای ملانیا ترامپ کار می‌کردم، همگی آنها را "کارآموز" صدا می‌زدیم چون آنها تظاهر می‌کردند عقل کل هستند و در ذهن ما منفور بودند.  

استفانی گریشام در کتاب جدیدش نوشته است که "بی‌کفایتی" این زوج بر واکنش کاخ سفید به پاندمی کرونا در روزهای ابتدایی اثرات منفی گذاشت.  

این نویسنده همچنین مدعی شد که افسران سرویس مخفی، بانوی اول آمریکا را "راپونزل" خطاب می‌کردند چون او به ندرت کاخ سفید را ترک می‌کرد. با این حال محافظان او از این امر خشنود بودند چون کمتر مجبور می‌شدند از خانواده‌هایشان دور شوند.