وزارت دفاع ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروی دریایی ترکیه با یک کشتی تحقیقاتی یونانی، قبرسی به دلیل نقض حریم دریایی ترکیه در دریای مدیترانه برخورد و آن را مجبور به خروج از منطقه کرده است.

به نوشته خبرگزاری «هابر ترک» به نقل از وزارت دفاع ترکیه، در 29 سپتامبر دولت یونان و قبرس هشدار ناوبری موسوم به ناوتکس را برای فعالیتهای تحقیقاتی توسط یک فروند کشتی با پرچم مالت در منطقه فلات قاره ترکیه صادر کردند.

برخورد قاطع نیروی دریایی ترکیه با یک کشتی یونانی-قبرسی

با این حال، ترکیه با مالت و ایتالیا، کشور‌هایی که شرکت مالک کشتی در آن قرار دارد از طریق مجاری دیپلماتیک به این دلیل که قبلاً با ترکیه هماهنگ نشده بود، تماس گرفت. ترکیه همچنین هشدارهای ناوتکس را در یک اکتبر صادر کرد تا به دریانوردان اطلاع دهد که فعالیت باید با هماهنگ شوند.

با وجود تلاش‌های اخیر ترکیه، کشتی تحقیقاتی قبرس و یونان صبح روز یکشنبه سعی کرد فلات قاره ترکیه را نقض کند. اما کشتی متعلق به نیروی دریایی ترکیه که در چارچوب عملیات «سپر مدیترانه» فعالیت‌های شناسایی و نظارتی را در منطقه انجام می‌داد، به این کشتی هشدار داد و متعاقب آن این کشتی قبرسی، یونانی از فلات قاره ترکیه خارج شد.

ترکیه که دارای طولانی‌ترین خط ساحلی در شرق مدیترانه است، ادعاهای مرزی دریایی یونان و دولت قبرس را رد کرده است.

سران ترکیه مدعی هستند که آنکارا طرفدار حل همه مشکلات مهم منطقه از جمله اختلافات دریایی از طریق حقوق بین‌الملل، حسن همجواری، گفت‌وگو و مذاکره است.

وزارت امور خارجه ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد یونان و قبرس در حال انجام فعالیت‌های یکجانبه و تحریک آمیز هستند که صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

 این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه با قاطعیت به حمایت از حقوق خود و جمهوری قبرس ترک نشین  در شرق مدیترانه ادامه می‌دهد. در این بیانیه آمده است: «علت اصلی تنش در شرق دریای مدیترانه در سالهای اخیر ادعاهای یونان و قبرس در حوزه دریایی، حداکثر گرایی و اقدامات یک جانبه است که حقوق و منافع ترکیه و قبرس ترک نشین را نادیده می‌گیرد.»

این وزارتخانه تلاش‌های اخیر یونان برای نقض فلات قاره و حرکت برنامه ریزی شده آتن  و قبرس برای آغاز فعالیت تحقیقاتی در سوم اکتبر با یک کشتی متعلق به ایتالیا و پرچم مالت را محکوم کرد. در  این بیانیه آمده است که دولت قبرس همچنین قصد دارد در نوامبر عملیات حفاری جدیدی را در جنوب جزیره آغاز کند.این اقدامات حقوق قبرس ترک نشین  و  ترکیه را نقض می‌کند.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد: «همه اقدامات لازم برابر این اقدامات یکجانبه یونان و دولت قبرس ، انجام می‌شود.»