اظهارات «جو بایدن»‌ رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با «شی جین‌پینگ» همتای چینی وی درباره تایوان، دولت تایپه را نگران کرد.

وزارت خارجه تایوان شامگاه چهارشنبه اعلام کرد علی‌رغم گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا با همتای چینی درباره توافق تایوان، واشنگتن به آنها اطمینان داده است که رویکرد آنها در قبل این کشور تغییر نکرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت که از آمریکا در مورد اظهارات بایدن توضیح خواسته و اطمینان یافتند که تعهد واشنگتن به تایوان «محکم» است و به این کشور کمک می‌کند تا توانایی دفاعی خود را حفظ کند.

بایدن روز گذشته گفته بود در رایزنی با شی خود درباره تایوان صحبت کرده و هر دو موافقت کرده‌اند که به توافق تایوان پایبند باشند.

خوش‌خیالی این کشور به حمایت آمریکا

به نوشته خبرگزاری رویترز، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا نیز تأکید کرد که تعهد واشنگتن به تایوان بسیار محکم است و آنها نگران فعالیت نظامی تحریک‌آمیز چین در منطقه هستند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

به نوشته رویترز،  تایوان فعالیت‌های نظامی مکرر چین را «جنگ منطقه‌ای خاکستری» نامیده که هم برای فرسوده کردن نیروهای تایوان با درگیری مکرر آنها و هم برای آزمایش پاسخ‌های تایوان طراحی شده است.

«چیو کو چنگ» وزیر دفاع تایوان نیز بامداد چهارشنبه ادعا کرد چین تا سال ۲۰۲۵ به توانایی لازم برای انجام حمله نظامی تمام عیار علیه تایوان دست پیدا می‌کند.