جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا طبق وعده ها پیشین خود قرار بود با واکسیناسیون گسترده و فراگیر اقتصاد آمریکا را از رکود کرونا نجات دهد اما آمار ارائه شده وزارت کار بعد از ماه ها واکسیناسیون حاکی از آن است که بازار کار این کشور همچنان در چنبره سویه کرونا دلتا گرفتار است.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، کارفرمایان آمریکایی در ماه سپتامبر به رغم تمام وعده ها تنها ۱۹۴ هزار شغل برای بازار کار ضعیف آمریکا تامین کرده اند.

آمار اشتغال زایی ماه سپتامبر و دومین ماه عملکرد ضعیف در ایجاد شغل شواهدی است مبنی بر اینکه همه گیری کرونا بویژه شیوع دلتا هنوز اقتصاد آمریکا را تحت کنترل خود درآورده است.

اقتصاد آمریکا در چنبره سویه دلتای کرونا

اگرچه وزارت کار آمریکا در گزارش تازه خود مدعی شد که نرخ بیکاری در ایالات متحده از ۵.۲ درصد به ۴.۸ درصد رسیده است اما همچنان کمبود کارگر کارفرمایان را آزار می دهد و مسائل زنجیره تامین مشاغل را وارد چالش کرده است.

اشتغال زایی ماه سپتامبر در آمریکا حتی کمتر از ۳۳۶ هزار شغل ایجاد شده در ماه اوت بود و رکود اشتغال زایی در آمریکا از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون را نشان می دهد.

شیوع ویروس کرونا در ماه سپتامبر در آمریکا افزایش یافته است و فعالیت رستوران ها را به مانند سال های قبل رسیده است اما کارفرمایان هنوز برای یافتن کارگر در تلاش هستند زیرا بسیاری از افرادی که شغل خود را در این بیماری همه گیر از دست داده اند، هنوز حاضر به حضور مجدد در بازار کار نشده اند.

پیش از این، شبکه یو اس تودی به نقل از کارشناسان اقتصادی اعلام کرده بود که بازار کار آمریکا در ماه اوت (مرداد- شهریور) باید شاهد ایجاد ۷۵۰ هزار شغل باشد تا بتواند از رکود اقتصادی دلتا رهایی یابد.

"یان شفردسون" اقتصاددان ارشد مرکز تحقیقاتی اقتصاد کلان پانتئون گفته بود: قبل از شیوع ویروس دلتا قرار بود ماهانه یک میلیون شغل در آمریکا احیا شود اما با آغاز و شیوع این سویه جدید رسیدن به این طرح های بسیار چالش برانگیز خواهد بود.