سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه گفت که ایالات متحده پیش از سفر «ویکتوریا نولاند»، معاون وزیر خارجه آمریکا به مسکو ، تحریم‌ چند مقام روس را لغو کرده است.

 به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه تایید کرد پس از آنکه واشنگتن ممنوعیت ورود به آمریکای چند مقام روس را لغو کرد، نولاند نیز مجوز ورود به روسیه را کسب کرد. انتظار می‌رود که نولاند روز دوشنبه به مسکو بیاید تا با «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت  خارجه روسیه و دیگر مقام‌های بلند پایه روسیه دیدار کند.

زاخاروا گفت: «نولاند در فهرست تحریم‌ها بود، به این معنی که او نمی‌تواند از مرز ما عبور کند. آمریکایی‌ها، مقام‌‌ها و کارشناسان امور خارجه  روسیه را در فهرست سیاه خود قرار دادند. در این مورد، ما به طور متقابل با این مشکل برخورد کردیم. بله ،اینک او به روسیه خواهد آمد.»

جواب دادن اقدام قاطع روسیه درباره امریکا

نولاند برای دیدار سه روزه فردا دوشنبه وارد مسکو می شود. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده که او با مقام‌های ارشد روسیه دیدار خواهد کرد تا در مورد مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و جهانی گفت‌وگو کند. معاون وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه به بیروت و جمعه به لندن پرواز می‌کند.

 وزارت خارجه روسیه چندی قبل اعلام کرد که قصد دارد 10 دیپلمات آمریکا را اخراج کند. وزارت خارجه روسیه به قائم مقام سفارت آمریکا در روسیه اعلام کرد که 10 دیپلمات امریکا عنصر نامطلوب شناخته شده و باید خاک این کشور را ترک کنند.

 این اقدام مسکو به دنبال آن صورت گرفت که دولت آمریکا حریم‌های جدیدی را علیه ۳۲ فرد و نهاد روسی اعمال کرده. کاخ سفید در بیانیه‌ای علاوه بر اعلام تحریم‌های جدید که به بهانه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و حمله سایبری علیه این کشور وضع شده‌اند، 10 دیپلمات روس را به جاسوسی متهم کرده و از آن‌ها درخواست کرد آمریکا را ترک کنند.

در واکنش به این اقدام آمریکا نیز، مسکو از اخراج 10 دیپلمات آمریکایی از روسیه خبر داد و 8 مقام آمریکایی را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.