منابع خبری غروب یکشنبه به وقت تهران  از رخنه مجدد چند فروند جنگنده و هواپیمای تجسسی نیروی هوایی چین به منطقه پدافندی تایوان خبر دادند.

به گفته وزارت دفاع تایوان، سه فروند جنگنده «جی-16» و یک فروند هواپیمای تجسسی و ضد زیر دریایی «وای-8» روز یکشنبه به منطقه پدافندی این جزیره رخنه کردند. وزارت دفاع تایوان بدون اشاره به ذکر جزئیات بیشتری از این ماجرا، مدعی رهگیری این جنگنده‌ها و جت چینی شد.

طی چند سال گذشته، نیروی هوایی چین به عنوان وسیله ای برای ارسال پیام به تایوان مبنی بر اینکه چین ادعای استقلال این جزیره را به رسمیت نمی‌شناسد ، به منطقه شناسایی هوایی پدافند هوایی تایوان پرواز می‌کند. چین در پی اثبات این مهم است  که هرگونه تصور از توانایی این منطقه پدافندی باطل است.

پرواز جنگنده‌های جی-16 چین در منطقه پدافندی تایوان

این حوادث، که در طول این سالها تشدید شده ، اخیراً به نقطه اوج رسیده است. بنابر ادعای تایوان،  چین در یکم اکتبر 38 هواپیما را در دو موج به منطقه پدافندی تایوان فرستاد، در 2 اکتبر نیز 39 هواپیمای دیگر به پرواز درآمدند.

در تحلیلی که اخیرا در این زمینه منتشر شده، آمده است، اگر چین تصمیم بگیرد به تایوان حمله کند، فرض کار این است که این کشور ارزیابی گسترده‌ای از شانس پیروزی خود را مبتنی بر اطلاعات انجام داده است. چین می‌تواند پادگان‌ها و محل استقرار هر یگان اصلی رزمی زمینی تایوان را با دقت مشخص کند. این کار را با هر هواپیمای دارای قابلیت جنگی در موجودی تایوان انجام می‌داد. چین قادر است پایگاه‌های لجستیکی مورد استفاده تایوان را در خط مقدم شناسایی کند. همه اینها در معرض بمباران گسترده نیروهای هوایی و موشکی بالستیک چین قرار خواهند گرفت. سپس هر یگان بازمانده از تایوان با وظیفه دلهره آور دفع یک حمله گسترده روبرو خواهد شد که احتمالاً شامل ترکیبی از نیروهای دوزیست و حمله هوایی است.

 این شبکه خبری در خاتمه تحلیل خود نوشت، واقعیت این است که تایوان در کمتر از یک هفته سقوط می‌کند.