« عبدالمجید تبون » رئیس جمهور الجزایر، بازگشت سفیر کشورش به فرانسه را منوط به احترام کامل پاریس به الجزائر دانست و تاکید کرد که فرانسه باید فراموش کند که الجزائر مستعمره بوده است.

به گزارش روسیا الیوم، تبون در نشست دوره‌ای خود با رسانه‌های ملی الجزائر گفت: بازگشت سفیر ما به پاریس منوط به احترام کامل و شامل به الجزائر است.

وی افزود: فرانسه باید فراموش کند که الجزائر مستعمره بود، زیرا امروز الجزایر با برخورداری از ارتش، اقتصاد و مردم خود قدرتمند است.

الجزائر، فرانسه را تهدید کرد

« امانوئل ماکرون » رئیس جمهور فرانسه اخیرا گفت، رئیس جمهور الجزائر در یک رژیم بی‌نهایت سخت، بلاتکلیف مانده است. ماکرون همچنین مدعی شد که پیش از استعمار فرانسه، ملت الجزائر وجود نداشته و آنها از استعمار عثمانی به استعمار دیگر منتقل شدند.

ریاست جمهوری الجزائر در واکنش به این سخنان ماکرون بیانیه‌ای صادر و اظهارات وی را دخالت در امور داخلی الجزائر تلقی کرد. در این بیانیه گفته شد: «در پی اظهارات منسوب به رئیس جمهور فرانسه که هیچ منبع رسمی نیز آن را رد نکرد، الجزائر بر مخالفت قاطعانه با هر دخالت غیرقابل قبول در امور داخلی این کشور بیان می‌دارد».

در پی این اظهارنظر و تشدید تنش میان الجزائر و فرانسه، عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزائر که بارها از وجود توطئه علیه کشورش به دلیل مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مقابله با توطئه‌‌ها علیه جهان عرب هشدار داده، یکشنبه پیش دستور بسته شدن حریم هوایی این کشور به روی هواپیماهای نظامی فرانسه را صادر کرد و سفیر الجزائر را از پاریس فراخواند.

 «ایمن بن عبدالرحمان»، نخست وزیر الجزائر نیز دوشنبه پیش با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه گفت: این سخنان توهین آمیزی که علیه الجزایر  مطرح شد، غیرقابل قبول و مردود است. الجزائر از همه اظهاراتی که به منظور تضعیف تاریخ و ریشه‌های آن بیان می‌شود، بزرگ‌تر است.

وی تصریح کرد: الجزائر یک قوم و ملتی است که در تاریخ ایستاده و درخشان است ... از ماسینیسا و شاهزاده عبدالقادر درباره تاریخ این سرزمین بپرسید.(اشاره به شخصیت‌های تاریخی الجزایر در طول قرون).

الجزایر به مدت ۱۳۲ سال تحت استعمار فرانسه بود. این کشور بارها از پاریس خواهان عذرخواهی در قبال جنایت‌های ضد بشری در دوران استعمار  شده است؛ خواسته‌ای که هرگز محقق نشد. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری کنونی فرانسه که پیشتر به ایجاد نظام شکنجه در دوران استعمار در الجزائر اعتراف کرده بود نیز می‌گوید که هرگونه عذرخواهی از جنایات این کشور در الجزائر در دوره اشغال را منتفی می‌داند و هرگز از اشغال الجزائر به دست ارتش فرانسه در قرن بیستم عذرخواهی نخواهد کرد.