در ژانویه ۲۰۱۹، جیم یونگ کیم، پزشک و مردم‌شناس آمریکا یی که از سال ۲۰۱۲ ریاست بانک جهانی را بر عهده داشت اعلام کرد که در فوریه همان سال از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد؛ این اتفاق با هیاهوی زیادی برای جانشینی این منصب پرطرفدار همراه بود.

جدایی غیرمنتظره کیم، به ترامپ این فرصت را می‌داد تا دخترش ایوانکا را به ریاست این موسسه بین‌المللی، که از دیرباز به طور سنتی آمریکایی‌ها ریاست آن را برعهده داشتند، بنشاند.

در لیست پیشنهادی کاخ سفید از جانشینان احتمالی ریاست بانک جهانی، نام ایوانکا ترامپ به چشم می‌خورد. دونالد ترامپ در گفت‌وگویی با یک مجله آمریکایی گفته بود که دخترش گزینه بسیار خوبی برای تصدی این منصب است، چرا که "کارش با اعداد خیلی خوب است".

ترامپ می‌خواست ریاست بانک جهانی را به دخترش تقدیم کند

اما در آوریل ۲۰۱۹، ایوانکا در گفت‌وگویی با آسوشیتدپرس با اشاره به "رضایت"ش از منصب آن زمانش به عنوان مشاور ارشد رییس جمهور وقت، گفت که از تصدی این منصب منصرف شده است.

اگرچه دختر ترامپ از خیر ریاست بانک جهانی گذشت، اما در انتخاب دیوید مالپس که در زمان انتخاب، معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا را بر عهده داشت، به استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری وقت و میک مالوینی، رئیس دفتر رییس جمهور وقت، کمک کرد.

با این حال، به گفته منابع مطلع، بحث انتخاب ایوانکا ترامپ، چیزی فراتر از یک شایعه بود؛ رییس جمهور وقت واقعا می‌خواست دخترش را به ریاست بانک جهانی بنشاند، و منوچین برای جلوگیری از این کار، مجبور به مداخله شد؛ منبعی دیگر در این باره گفت: «چیزی نمانده بود که ایوانکا بشود رییس بانک جهانی!»

ایوانکا ترامپ، استیون منوچین، بانک جهانی و سازمان ترامپ از اظهار نظر در باره این خبر خودداری کرده‌اند.