« آنتونیو گوترش » دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف‌های مربوطه در عراق خواست تا به برنامه زمان بندی انتخابات در عراق احترام بگذارند.

به گزارش موازین نیوز، نمایندگی سازمان ملل متحد در امور عراق در توییتر به نقل از «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل آورده است که گوترش از همه طرف‌های مربوطه خواسته است در حین کار کمیساریای مستقل انتخابات بر روی تهیه جدول نتایج، صبور باشند.

در این بیانیه همچنین آمده است که گوترش از طرف‌های عراقی خواسته است تا با تشکیل دولت در اسرع وقت روند انتخابات را تکمیل کنند.

درخواست دبیر کل سازمان ملل از عراقی‌ها

این اقدام با این هدف صورت گرفت که نیروهای امنیتی در روز انتخابات صرفا به تامین امنیت مراکز رأی‌گیری بپردازند.  بر این اساس کارکنان وزارت کشور، وزارت دفاع، دستگاه مبارزه با تروریسم، وزارت داخلی منطقه کردستان، وزارت پیشمرگه، پناهندگان و زندانیان عراق گروه‌های خاص شرکت‌کننده در انتخابات عراق نام گرفتند.

مرحله دوم و سراسری پنجمین دور از انتخابات پارلمانی عراق که نخستین انتخابات زودهنگام در این کشور بود دیروز (یکشنبه ؛ ۱۸ مهر) برگزار شد تا ۳۲۴۳ نامزد انتخاباتی برای کسب ۳۲۹ کرسی پارلمانی رقابت کنند.رای گیری در این انتخابات که از ساعت ۷ صبح  به وقت بغداد، در ۸۳ حوزه انتخاباتی این کشور آغاز شده بود، راس ساعت ۱۸ (به وقت محلی) بدون تمدید زمان اعلامی به پایان رسید و شمارش آراء آغاز شد.

کمیساریای عالی انتخابات عراق، امروز (دوشنبه، ۱۱ اکتبر)، اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه، میزان مشارکت در انتخابات روز گذشته عراق به ۴۱ درصد می‌رسد. برخی منابع نیز میزان مشارکت بر اساس نتایج اولیه را ۴۳ درصد اعلام می‌‌کنند.