به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، نماینده ایران در اوپک با تائید تصمیم ایران برای معرفی نامزدی برای به دست گرفتن پست دبیرکلی اوپک گفت: ایران همواره نقشی فعال در انتخاب دبیرکل این سازمان داشته و دارد.

نماینده ایران در اوپک تایید کرد کشورش آماده می شود تا نامزد مورد نظر خود را برای به دست گرفتن دبیرکلی اوپک معرفی کند.

محمد علی خطیبی در پاسخ به این پرسش داوجونز که آیا ایران نامزد خود را برای پست دبیرکلی اوپک معرفی می کند یا نه گفت، مسلما چنین کاری را انجام خواهد داد.

وی بدون اشاره به نام مشخصی گفت: ایران همواره نقشی فعال در انتخاب دبیرکل اوپک دارد.

دبیرکلی اوپک بالاترین مقام اجرایی اوپک است که هم اکنون در اختیار عبدالله البدری لیبیایی قرار دارد. دوره مسوولیت وی امسال پایان می یابد و اعضا باید گزینه جایگزینی را برای وی بیابند.

بر اساس این گزارش اکوادور که کوچکترین تولید کننده اوپک است در حال معرفی نامزدی برای جایگزینی وی است.

اعضای اوپک قرار است در نشست آتی خود که ۲۵ خرداد در وین برگزار می شود در مورد انتخاب دبیرکل جدید اوپک بحثکنند. عراق تمیر قضبان مشاور نفتی مالکی و عربستان مجید المنیف نماینده دائم خود در اوپک را برای این مقام نامزد کرده اند. با توجه به قطب بندی موجود در اوپک میان کشورهای طرفدار غرب که عربستان در راس آن ها قرار دارد و کشورهای طرفدار منافع ملی کشورهای عضو بعید به نظر می رسد ریاض بتواند اجماع اعضا برای نامزد خود را کسب است.

تعیین سقف تولید اوپک از دیگر موضوعات مهم نشست وین است که به عقیده کارشناسان با توجه به کاهش قیمت نفت به مرز 100 دلار گزینه افزایش سقف تولید این سازمان در این نشست مطرح نخواهد شد و بحث ها حول محور حفظ سقف تولید و با تاکید کمتری کاهش سقف تولید خواهد بود.