صدها تن از شهروندان اردنی، امروز، پس از برپایی نماز جمعه در اعتراض به گرانی قیمت کالاها ، سوخت و مخالفت با قانون موسوم به «دفاع» تظاهرات کردند.

بر اساس گزارش روزنامه اردنی «المجد»، در پی فراخوان «الحرکه الشعبیه للتغییر» (جنبش مردمی تغییر)، حزب «جبهه العمل الاسلامی» (جبهه کار اسلامی)، حزب «المستقبل الاردنی» (آینده اردن)، حزب «الشراکه والانقاذ» (شراکت و نجات)، حزب «اردن اقوی» (اردن قدرتمندتر) و «الحراک الاردنی الموحد» جنبش «خیزش یکپارچه اردن»، صد‌ها اردنی پس از پایان نماز جمعه مقابل مسجد «الحسینی» در پایتخت این کشور به سیاست افزایش قیمت‌ها و همچنین لزوم متوقف سازی قانون دفاع اعتراض کردند.

اعتراض صدها اردنی به گرانی‌ها

بیش از یک و نیم سال است که کشور اردن قانونی موسوم به دفاع را به فرمان «عبدالله دوم» شاه این کشور و به درخواست هیأت وزیران برای مبارزه با شیوع کرونا تصویب کره است.

مطابق با ماده ۱۲۴ قانون اردن، «زمانی که رویدادی در شرایط فوق‌العاده نیاز به دفاع از میهن داشته باشد، قانون دفاع اجرایی می‌شود» به نحوی که اختیارات گسترده‌، نامحدود و نانوشته‌ای به نخست‌وزیر این کشور داده می‌شود.

بر اساس گزارش روزنامه المجد، پس از آنکه با تصویب این قانون، منابع کشور اردن تضییع شد و فشار ناشی آن بر مردم این کشور بازتاب یافت، تظاهرات‌کنندگان، امروز، خواستار تلاش در زمینه مبارزه با فساد و آزادی بیان شدند.

از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون، این اولین بار است که تعداد زیادی از مردم اردن برای لغو قانون دفاع به خیابان‌ها می‌آیند.

طبق این گزارش، مردم اردن بر این باورند که دولت این کشور از این قانون در شرایطی که صلاح می‌داند، همچون یک شمشیر علیه مردم استفاده می‌کند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از آن است که این تظاهرات همزمان با تدابیر شدید نیروهای امنیتی برگراز شده است.

روزنامه المجد همچنین اضافه کرد که شهروندان اردنی خواهان متوقف شدن سیاست‌ افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی شده‌اند که ماه‌های گذشته بیش از حد در این کشور افزایش پیدا کرده است.