« استیو بنن » مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل اهانت به کنگره آمریکا متهم شناخته شد.

وزارت دادگستری آمریکا بامداد شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که استیو بنن پس از نادیده گرفتن احضاریه توسط کمیته تحقیق کنگره درباره حادثه حمله 6 ژانویه سال گذشته به کنگره، توسط هیئت منصفه فدرال به دلیل اهانت به کنگره مجرم شناخته شد.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، بنن 67 ساله با دو اتهام اهانت به کنگره مواجه است. نخست خودداری از حضور در کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا برای تحقیق درباره حمله 6 ژانویه سال گذشته و دیگری ممانعت از ارائه مدارک به کمیته مذکور می‌باشد.

مشاور ترامپ متهم شناخته شد

استیو بانن، استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید به دستور ترامپ احضاریه مجلس نمایندگان آمریکا را نادیده گرفته بود و مجلس نمایندگان در رای گیری ماه پیش تصمیم به ارجاع پرونده وی به وزارت دادگستری گرفت.

ششم ژانویه (۱۷ دی سال گذشته) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند. 

حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح دوم او در کنگره را رقم زد. با این حال محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا با مخالفت جمهوری‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.