نیروی هوایی آمریکا قراردادی به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار با یک شرکت دفاعی امضا کرده تا با پشتیبانی فنی و ارتقاء سامانه راداری «کبرا کینگ» نصب شده روی کشتی «یواس‌ان‌اس هاوارد او لورنزن»، به صورت شبانه‌روزی و در ۳۶۵ روز سال، بر پرتاب موشک‌های فضایی و رزمی چین، روسیه و کره شمالی نظارت داشته باشد.

 

در این گزارش آمده است در پایان ماه اکتبر سال جاری، نیروی هوایی آمریکا قراردادی به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار با شرکت دفاعی ریتون «Raytheon Intelligence & Space for Mobile Sensors» امضا کرد. هدف پنتاگون این است که به صورت شبانه‌روزی و در ۳۶۵ روز سال، پرتاب موشک‌های فضایی و رزمی دشمنان احتمالی خود - چین، روسیه و کره شمالی - را رصد کند.

به گزارش پورتال Defense Brief، بر اساس این طرح، شرکت دفاعی Raytheon Intelligence & Space تا سال ۲۰۳۱ کار پشتیبانی فنی و ارتقاء سامانه راداری «کبرا کینگ» را که روی کشتی «یواس‌ان‌اس هاوارد او لورنزن» نصب و برای رهگیری پرتاب موشک‌های فضایی و بالستیک طراحی شده انجام خواهد داد.

بودجه ۳۴۰ میلیون دلاری پنتاگون برای جاسوسی از روسیه، چین و کره شمالی

به عبارت دیگر، هدف از این قرارداد این است که پنتاگون می‌خواهد «۲۴ ساعت شبانه‌روز، ۷ روز هفته - ۳۶۵ روز سال» پرتاب‌های موشکی دشمنان احتمالی خود مانند چین، روسیه یا کره شمالی را رصد کند.

کشتی «یواس‌ان‌اس هاوارد او لورنزن» رسماً متعلق به نیروی دریایی آمریکا است، اما سامانه راداری «کبرا کینگ» در این کشتی به نیروی هوایی آمریکا «نسبت داده» می‌شود.

سامانه راداری «کبرا کینگ» در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب شد و بخشی از سامانه رهگیری موشک‌های بالستیک و فضایی پنتاگون است. این سامانه علاوه بر بخش «دریایی» سامانه «کبرا کینگ»، این سامانه شامل ایستگاه‌های رادار زمینی «Cobra Ball، Cobra Shoe و Cobra Dane » نیز می‌شود.

یکی از اعضای شورای کارشناسی هیئت مدیره کمیسیون نظامی-صنعتی فدراسیون روسیه گفت این مسئله نشان می‌دهد که آمریکا و ناتو، با همراهی اوکراین و گرجستان، در حال تدارک یک عملیات نظامی به اصطلاح «چندجانبه» علیه روسیه هستند.

وی یادآور شد که ناتو با کمک پهپاد‌های راهبردی گلوبال هاوک که از پایگاه هوایی سیگونلا در سیسیل بر می‌خیزند و همچنین با استفاده از یک هواپیمای شناسایی الکترونیکی RC-۱۳۵ مستقر در یونان، کار شناسایی روزانه مرز‌های جنوبی روسیه را انجام می‌دهد.

این کارشناس خاطر نشان کرد آنچه که اکنون در دریای سیاه در حال رخ دادن است شبیه رزمایش‌های همیشگی ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی نیست.

علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه گفت که ناوشکن پورتر نیروی دریایی آمریکا از تاریخ ۳۰ اکتبر در دریای سیاه حضور داشته است، نفتکش جان لنتال در تاریخ ۳ نوامبر وارد منطقه شد و کشتی مونت ویتنی، مقر فرماندهی و کنترل ناوگان ششم آمریکا در تاریخ ۴ نوامبر وارد دریای سیاه شد. وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد پیش از این، در تاریخ ۶ نوامبر، برای بهبود روش‌های استفاده از هواپیما‌های بمب افکن راهبردی در آسمان بر فراز دریا، دو بمب افکن راهبردی بی-۱ بی نیروی هوایی آمریکا به پرواز درآمدند.