«فاضل نجار» استاندار دیرالزور سوریه خبر داد که روند مصالحه فراگیر از امروز یکشنبه در این استان آغاز شد.

نجار به روزنامه الوطن گفت که روند مصالحه شامل همه غیرنظامیان تحت تعقیب، کادر نظامی فراری که دستشان به خون مردم آغشته نشده و کسانی است که از خدمت سربازی فرار کرده بودند.

وی تصریح کرد، صبح امروز یک مرکز مصالحه در شهر دیرالزور افتتاح شد که شاهد حضور گسترده مردم استان در آن بودیم تا به وضعیت آنان رسیدگی شود.

آغاز «مصالحه فراگیر» در استان دیرالزور سوریه

استاندار دیرالزور گفت که مراجع ذیصلاح و قضات، فرآیند مصالحه را انجام می‌دهند و تنها محدود به شهر دیرالزور نخواهد بود، بلکه بقیه شهرها و مناطق استان را نیز در بر می گیرد.

پیش از این نیز استان درعا شاهد اجرای توافق مصالحه میان دولت سوریه و عناصر مسلح با میانجیگری روسیه بود. در پی این توافق، نیروهای ارتش سوریه، بدون درگیری وارد محله «درعا البلد» در شهر درعا و شهرک‌ها و شهرهای «نوی»، «الیادوده»، «مزیریب»، «طفس»، «تل شهاب»، «حوض الیرموک» و شهرک‌ها و روستاهای دیگر  شده و استان درعا به طور کامل پس از اینکه در سال ۲۰۱۸ از لحاظ نظامی به دست ارتش سوریه افتاد، مدیریت آن نیز به دولت سوریه بازگشت.

در سال ۲۰۱۳ شهرک‌های واقع در غرب استان درعا و در مثلث سوریه، اردن و جولان اشغالی به تدریج از کنترل دولت سوریه خارج شد؛ در سال ۲۰۱۸ ارتش سوریه کنترل آن‌جا را مجددا به دست آورد، اما به برخی شهرک‌ها با عملیات نظامی ورود نکرد تا افراد مسلح آن،آشتی با دولت سوریه را بپذیرند.

این در حالی است که به تازگی منابع محلی سوریه خبر دادند که قرار است مشابه اتفاقی که برای درعا افتاد در دیرالزور نیز حاصل شود.

در همین ارتباط، دمشق کمیته ویژه‌ای را از وزارتخانه‌های کشور و دادگستری و دستگاه‌های امنیتی برای اجرای این توافق تشکیل داد که وظیفه صدور مجوز و تضمین عدم پیگرد قانونی دارنده آن را بر عهده دارد و باید فهرستی از افراد تحت پیگرد تهیه کند و ابلاغیه عدم تعرض به آنها را به ایست‌های بازرسی ارائه دهد.