یک خبرگزاری غربی از کمک‌های انساندوستانه رهبر جامعه مسلمان لهستان به پناهجویان گرفتار در مرز لهستان و بلاروس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «ماژیچ شزنوویچ» رهبر جامعه مسلمانان لهستان در روستای بوهونیکی در شرق این کشور به طور خودجوش در حال کمک رسانی است.

بر اساس این گزارش، شمار زیادی از مهاجران در این هفته در مرز لهستان تجمع کردند که باعث تشدید بن بست سیاسی بین اتحادیه اروپا و بلاروس شد. با تجمع نیروها در مرز، رهبر جامعه مسلمانان لهستان به سربازان و سایر افرادی مستقر در مرز نیز کمک می‌کند.

کمک‌های‌ انساندوستانه رهبر مسلمانان لهستان به پناهجویان

رهبر جامعه مسلمانان لهستان می‌گوید که هویت مسلمان در کمک به مهاجران در درجه دوم اهمیت قرار دارد. وی گفت: «ما قرار است به همه کسانی که وارد مرز لهستان شده‌اند، کمک کنیم. چون همگی انسان هستند.»

در حال حاضر وضعیت در منطقه می‌تواند مرگبار باشد، به طوری که تاکنون 9 مرگ مورد از جمله مرگ یک مرد جوان سوری در روز شنبه گزارش شده است و  خطرات با نزدیک شدن به فصل زمستان بیشتر می‌شوند.

پیش‌تر، «ماتئوش موراویِتسکی» نخست‌وزیر لهستان از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست علیه پناهجویانی که در مرز این کشور تجمع کرده‌اند، اقدام نماید.

طی روزهای اخیر هزاران پناهجو به مرز بلاروس با لهستان روانه شده و مقام‌های لهستانی با قرار دادن سیم خاردار و استقرار ارتش در مرز، مانع از ورود مهاجران به اتحادیه اروپا می‌شوند. این در حالی است که شرایط در مرز بلاروس با لهستان بسیار بغرنج بوده و پناهجویان در سرمای شدید با کمبود موادغذایی و آب مواجه هستند.

درخواست غیرانسانی موراویتسکی از ناتو برای اقدام علیه پناهجویان در حالی است که پلیس لهستان از جان باختن دومین پناهجو در شرایط سخت آب‌وهوایی در مرز این کشور با بلاروس خبر داد. 

بروکسل و کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند لهستان، مینسک را به سازماندهی این مسئله متهم کردند و مدعی شدند که دولت بلاروس پناهجویان را به داخل برده و از آن‌ها علیه اتحادیه اروپا استفاده می‌کند.

بلاروس در طرف مقابل گفته اتحادیه اروپا باید تنها خود را مقصر بداند و به تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه مینسک از زمان اعتراضات سال گذشته این کشور اشاره کرده است. 

روسیه می‌گوید هیچ دخالتی در این بن‌بست ندارد و از بلاروس و اتحادیه اروپا خواسته تا برای یک راه حل عملی مذاکره کنند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه کشورهای غربی به دلیل جنگ‌افروزی در عراق و افغانستان مسئول بحران پناهجویان در مرز بلاروس هستند، از رفتار غیرانسانی نظامیان لهستانی با مهاجران انتقاد کرده است.