در فاصله کمتر از چهار ماه به آغاز المپیک زمستانی پکن یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه می‌گوید که آمریکا و ورزشکارانش نباید در این بازی‌ها به میزبانی چین شرکت کنند.

در ادامه فشارهای ضد چینی دولت آمریکا، تام کاتن سناتور ارشد جمهوری‌خواه این کشور از دولت بایدن ، تحریم کامل بازی‌های المپیک زمستانی پکن را خواستار شد.

نماینده ایالت آرکانزاس در مجلس سنای آمریکا تصریح کرد: «ایالات متحده باید تحریم (بایکوت) کامل و سراسری المپیک زمستانی پکن را اجرا کند. تهدید علیه ورزشکاران ما و جنایات چین علیه بشریت هیچ گزینه دیگری برای ما باقی نمی گذارد».

ورزشکاران آمریکایی المپیک پکن را تحریم کنند

به گزارش شبکه «ان‌بی‌سی نیوز»، این سناتور جمهوری‌خواه که عضو کمیته امور اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا است، افزود: «هیچ ورزشکار و مقام دولت (آمریکا) و شرکت حامی مالی (آمریکایی) نباید در این بازی‌ها شرکت داشته باشند».

کاتن در بیان چرایی لزوم تحریم کامل المپیک زمستانی پکن ادعا کرد که ورزشکاران، مربیان و دیگر اعضای تیم‌های آمریکایی در معرض خطرات از ناحیه چین قرار دارند و دولت جو بایدن «هیچ برنامه‌ای» برای حفاظت از این اتباع آمریکایی ندارد.

این قانونگذار کنگره برای ترساندن ورزشکاران شرکت‌کننده در المپیک پکن مدعی شد که آنها در معرض برخی مسائل امنیتی از قبیل «تحت نظارت قرار گرفتن در همه جا» از جمله در حمام و همچنین نظارت بر دستگاه‌های الکترونیکی‌شان مواجه هستند.

وی با تکرار اتهام‌زنی‌های آمریکا درباره نقض گسترده حقوق بشر در چین مدعی شد: «ما باید این بازی‌ها را به دلیل جنایات چین علیه ایالات متحده، جهان متمدن و مردم خودش تحریم کنیم».

درخواست ضد چینی این قانونگذار ارشد آمریکایی در شرایطی مطرح شده که المپیک زمستانی پکن قرار است چهارم فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰) آغاز شود.

پیش از این برخی مقام‌های ارشد آمریکایی از احتمال «تحریم دیپلماتیک» المپیک زمستانی پکن خبر دادند.

جو بایدن رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا روز جمعه (دیروز) اعلام کرد که دولت این کشور در حال «بررسی» تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن است.