منابع امنیتی ترکیه در گفت‌وگو با یکی از نشریات این کشور گزارش‌ها مبنی بر خرید جنگنده دست دوم «اف-۱۶» از نیروی هوایی دانمارک را رد کردند.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» مقام‌های مطلع ترکیه روز جمعه اخبار مربوط به خرید جنگنده اف-۱۶ دست دوم از دانمارک را رد کردند.

بر اساس این گزارش، دانمارک قصد دارد ۲۴ فروند از مجموع ۴۳ جنگنده اف-۱۶ خود را تا قبل از سال ۲۰۲۵ بفروشد زیرا این کشور در حال خرید مجموعه جدیدی از جنگنده‌های رادار گریزاف-۳۵ است. به دنبال درز این ماجرا، رسانه‌های محلی ترکیه، این کشور را به عنوان خریدار بالقوه این جنگنده‌ها معرفی کردند، اما منابع  امنیتی ترکیه این شایعه را رد کردند.

ترکیه جنگنده دست دوم اف-16 از دانمارک نمی خرد

در سال ۲۰۱۶، دانمارک قراردادی را با  شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» برای ۲۷ جنگنده اف-۳۵ امضا کرد و که قرار است تا سال ۲۰۲۷ تحویل داده شود. ترکیه در حال حاضر در حال مذاکره با ایالات متحده در مورد درخواست آنکارا برای خرید ۴۰ فروند اف-۱۶ و نزدیک به ۸۰ کیت نوسازی در ازای پرداختی است که این کشور برای برنامه جنگنده اف-35 اختصاص داده است.

ترکیه ۱.۴ میلیارد دلار برای خرید جنگنده اف-۳۵ قبل از اینکه واشنگتن این کشور را به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه حذف کرد، پرداخت کرده بود.

آنکارا خواهان بازپرداخت برای پرداخت خود بوده و گفته است که باید برای تامین مالی برخی از درخواست‌هایش برای خرید اف-۱۶ و کیت‌های نوسازی استفاده شود.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به تازگی  در مصاحبه‌ای مخالفت خود را با فروش جنگنده‌های «اف-۱۶» به ترکیه ابراز کرد.  «باب منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در جریان بازدید از یک پایگاه هوایی به مجله نیروی هوایی گفت: «من شخصاً از فروش جنگنده اف-۱۶ به ترکیه حمایت نمی‌کنم.»

او گفت: «من واقعاً یک مشکل دارم. این ترکیه‌‌ای نیست که ما آرزویش را داریم، از آن نوع متحد ناتو نیست که بتوانیم پیش برویم و برخی از پیچیده‌ترین تجهیزات جنگی را به آن  کشور بدهیم.»