"سرگئی لاوروف " وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو و واشنگتن در حال بررسی جزییات برقراری تماس جدیدی بین "ولادیمیر پوتین " رئیس جمهوری روسیه و "جو بایدن " رئیس جمهوری ایالات متحده در آینده نزدیک هستند. به گفته وی، موضوع اصلی مذاکرات رهبران دو کشور، اوضاع پیرامون اوکراین خواهد بود.

لاوروف در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این خصوص گفت: «بدون تردید در جریان مذاکرات آتی روسای جمهوری روسیه و آمریکا، در کنار سایر موضوعات مورد گفت‌وگو، موضوع اوکراین هم مطرح خواهد شد.»

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین روز جمعه اعلام کرد که هیچ تاریخ دقیق برگزاری نشست سران روسیه و آمریکا هنوز مشخص نشده و این نشست ممکن است قبل یا بعد از سال نو (میلادی) باشد. به گفته وی، این دیدار احتمالاً بصورت کنفرانس ویدئویی خواهد بود، البته روسای جمهوری دو کشور تصمیم نهایی در این خصوص را خواهند گرفت.

تلاش روسیه برای فراهم سازی مقدمات نشست سران پوتین-بایدن

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در این رابطه یادآور شده که برگزاری نشست آتی ولادیمیر پوتین و جو بایدن نیازمند آماده سازی دقیق است که در حال حاضر در حال انجام است.

ریابکوف گفت: «مقامات واشنگتن ادعاهای زیادی علیه مسکو، از جمله در خصوص اوکراین، مطرح کرده‌اند که لازم است به آنها بطور مفصل توضیح داده شود که دقیقاً چه اتفاقی در حال رخ دادن است.»

 این در حالی است که "ند پرایس" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته بار دیگر مدعی شد، ابراز نگرانی واشنگتن در خصوص وضعیت خطوط مرزی روسیه و اوکراین، بر اساس اطلاعات محرمانه و برخی داده‌های منتشر شده درباره افزایش حضور نظامیان روسی در این منطقه است. وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره تصمیم ایالات متحده برای برخورد با روسیه در این زمینه گفت: «ما قصد نداریم برنامه‌های خود را از قبل اعلام کنیم.»