وزارت کار آمریکا در حالی از ایجاد ۱۹۹ هزار شغل در ماه دسامبر خبر می‌دهد که این رقم در مقایسه با تخمین کارشناسان اقتصادی مبنی بر اینکه در همین ماه باید ۴۲۲ هزا شغل ایجاد می شد، بسیار فاصله دارد.

استیو ریک، اقتصاددان ارشد در گروه اقتصادی کونا در این زمینه گفت: به هیچ وجه تعجب آور نیست که گزارش مشاغل این ماه با توجه به تلاطم فعلی و تأثیر بالقوه سویه جدید اومیکرون بوده است.

ریک افزود: افزایش تورم و ادامه بحران زنجیره تامین شغل در زمستان، می‌تواند پیامدهای منفی عمده‌ای بر اقتصاد داشته باشد.

به رغم گزارش ایجاد فرصت های شغلی بسیار کم در ماه دسامبر، جو بایدن رییس جمهور آمریکا در کنفرانسی خبری روز جمعه میزان اشتغالزایی را ستود و به ایجاد شغل بی سابقه در دوران تصدی خود اشاره کرد.  

بایدن گفت: آمریکا به سمت مشاغل بهتر با دستمزد بهتر و مزایای بهتر حرکت می کند.

این سخنان بایدن در حالی است که بررسی فرصت های شغلی وزارت کار ایالات متحده روز پنجشنبه گزارش داد، با شیوع و گسترش سویه اومیکرون بیش از چهار میلیون نفر در ماه نوامبر کار خود را ترک کردند.

کاهش روند اشتغالزایی در آمریکا

مارک لوچینی استراتژیست ارشد مرکز سرمایه گذاری جنی اسکات گفت: اومیکرون برای بازار کار تهدیداتی دارد زیرا در بازگشت به سر کار، تردیدهایی از سوی کارمندان وجود خواهد داشت.

به گزارش شبکه یو اس تودی، در سال ۲۰۲۱، اقتصاد آمریکا تنها ۶ میلیون و چهارصد هزار شغل یا ۵۳۷ هزار شغل در ماه ایجاد کرده است زیرا روند بهبودی از زیان های بی سابقه ناشی از رکود اقتصادی و تعطیلی سال ۲۰۲۰ ناشی از همه گیری کرونا ادامه دارد.