درخواست رئیس جمهور اوکراین از کنگره آمریکا درباره تحریم «نورد استریم»

« ولودیمیر زلنسکی » رئیس جمهور اوکراین از ایالات متحده خواست از قانون تحریمها علیه خط لوله « نورد استریم 2 » حمایت کند.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، رئیس جمهور اوکراین با تشکر از «چاک شومر» و «تد کروز» سناتورهای آمریکایی به خاطر موافقت با رای گیری درباره توقف خط لوله گاز نورد استریم تاکید کرد، از همه دوستانمان در سنای آمریکا درخواست می‌کنیم به قانون اجرای حفاظت از امنیت انرژی اروپا رای مثبت بدهند.

براساس این گزارش، تد کروز سناتور جمهوریخواه آمریکایی طرحی را به سنای این کشور ارائه کرده است که مقامات آمریکایی را ملزم می‌کند تحریمهایی علیه خط لوله نورداستریم 2 که گاز روسیه را به کشورهای اروپایی منتقل می‌کند اعمال کنند. این طرح احتمالا هفته آینده در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته خواهد شد.

درخواست رئیس جمهور اوکراین از کنگره آمریکا درباره تحریم «نورد استریم»

ساخت پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم به طور کامل در ماه سپتامبر پایان یافته است. این پروژه شامل دوخط لوله انتقال گاز با ظرفیت 55 میلیارد متر مکعب در هر سال از سواحل روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک است.

طرح تحریم سناتورهای آمریکایی درحالیست که پس از سال‌ها مناقشه بر سر این پروژه میان آلمان و آمریکا، سرانجام در ماه جولای 2021 دولت فدرال آلمان با جو بایدن به یک توافق رسید. آنها بیانیه مشترکی صادر کردند که از حمایت اوکراین نیز برخوردار بود. مطابق این بیانیه دولت ایالات متحده پذیرفت که دیگر جلوی این خط لوله را نگیرد و تحریم‌های سخت اعمال‌شده علیه آن را نیز بردارد، از جمله تحریم شرکت عامل خط لوله که در سوییس ثبت شده است.