سازمان جهانی بهداشت در تازه‌ترین بیانیه خود هشدار داد: «گرچه سویه اُمیکرون از دلتا کم‌خطرتر است، اما همچنان برای افراد واکسینه‌نشده خطرناک است».

 تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: در حالی که نوع امیکرون کووید-۱۹ باعث بیماری کمتری نسبت به دلتا می‌شود، اما همچنان یک ویروس خطرناک به ویژه برای کسانی است که واکسینه نشده‌اند.

طبق گفته این سازمان، به زودی این سویه به نوع غالی در قاره آمریکا تبدیل می‌شود؛ افزایش جهانی موارد امیکرون نشان‌دهنده این موضوع است که این نوع نسبت به دلتا بسیار مسری‌تر است. 

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: در حالی که واکسن‌ها در پیشگیری از مرگ و بیماری شدید  ناشی از کووید -۱۹ بسیار مؤثر هستند، اما به طور کامل از انتقال آن جلوگیری نمی‌کنند. انتقال بیشتر به معنای بستری شدن بیشتر در بیمارستان، مرگ و میر بیشتر، افزایش خطر برای افراد خط مقدم مانند کارکنان بهداشتی و درنهایت خطر بیشتر ظهور نوع دیگری است که حتی از امیکرون قابل انتقال‌تر و کشنده‌تر است.

وی گفت: «یادگیری زندگی با این ویروس به این معنی نیست که ما می توانیم یا باید این تعداد مرگ و میر را بپذیریم؛  ۹۰ کشور هنوز حتی ۴۰ درصد از جمعیت خود را واکسینه نکرده و در منطقه‌ای مانند آفریقا بیش از ۸۵ درصد مردم تنها یک دز واکسن دریافت کرده‌اند و تا زمانی‌که نتوانیم شکاف واکسیناسیون میان کشورها را از بین ببریم نمی‌توان به مرحله حاد همه‌گیری پایان داد».