بیانیه بغداد درباره حمله به پایگاه «بلد» مسخره است

پس از بیانیه امروز (شنبه) مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق درباره حمله پهپادی به پایگاه هوایی «بلد» در شمال عراق، «ابو علی العسکری» مسئول امنیتی گروه مقاومت « کتائب حزب‌الله » عراق، شامگاه امروز، این بیانیه را «مسخره» خواند.

منابع عراقی صبح امروز گزارش داده بودند که سه پهپاد محل استقرار نظامیان آمریکا در پایگاه هوایی بلد واقع در استان صلاح الدین (شمال) را هدف حمله قرار داده‌اند.

به‌رغم گزارش منابع عراقی درباره آتش‌سوزی در پایگاه بلد و رویت دود در این پایگاه، مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق ساعاتی بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سه پهپاد به بخش جنوبی پایگاه هوایی بلد در استان صلاح الدین نزدیک شدند که نیروهای محافظ دیدبان‌های بیرونی، این پهپادها را با چشم غیرمسلح رویت و اطمینان حاصل کردند که آن‌ها متخاصم هستند».

بیانیه بغداد درباره حمله به پایگاه «بلد» مسخره است

در ادامه بیانیه آمده بود که گروه مذکور به سمت این پهپادها آتش‌ گشود و پهپادها نیز محل را ترک کرده‌اند.

از سوی دیگر، «ضیاء محسن» فرمانده پایگاه هوایی بلد، امروز، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رسمی عراق (واع) در ارتباط با حمله امروز به محل استقرار نظامیان آمریکا گفت: «هوا مه‌آلود بود و این پهپادها نتوانستند پایگاه را هدف قرار دهند».

مسئول امنیتی گروه مقاومت کتائب حزب‌الله عراق در واکنش به این بیانیه، گفت: «روایت مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی درباره حمله به پایگاه بلد مسخره است و در آن چند مغالطه وجود دارد چراکه پهپادهای مورد استفاده در عراق دو نوع هستند».

ابو علی العسکری با برشمردن این دو نوع پهپاد، اضافه کرد: «اول: پهپادهای تهاجمی (انتحاری) که مستقیما به سمت هدف هدایت می‌شوند و توان تغییر مسیر یا بازگشت به پایگاه مبدأ پرواز را ندارند‌».

العسکری ادامه داد: «دوم: پهپادهای شناسایی که یکی از مشخصه‌های آن این است که در هوای مه‌آلود کار نمی‌کنند و نیازی به نزدیک شدن به هدف ندارند، بلکه غالبا این پهپادها اصلا با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند».

مسئول امنیتی کتائب حزب‌الله در پایان بیان کرد: «همانطور که توضیح دادیم، پهپاد‌های تهاجمی مطابق با شیوه ذکرشده در مورد اول کار می‌کنند، پهپاد‌های شناسایی غالبا به بیش از یک پهپاد برای انجام مأموریت نظامی نیاز ندارند. از طرفی دیگر ، آنطور که مرکز گفت، پهپاد گزینه بازگشت ندارد! چراکه این‌ها پهپادها قدرت "انتخاب" ندارند مانند فرمانده شما و کودکانی که در پشت او قرار دارند».

بیانیه مرکز اطلا‌ع‌رسانی امنیتی عراق وابسته به ارتش این کشور در حالی صادر شده بود که وبگاه خبری «شفق نیوز» به نقل از یک منبع امنیتی ضمن تأیید خبر حمله به پایگاه هوایی بلد خبر داده بود که پایگاه هوایی بلد ساعت ۶:۱۰ به وقت محلی با چند پهپاد هدف حمله قرار گرفته است.

منبع یادشده اضافه کرده بود که در پی این حمله در پایگاه بلد آتش رویت شده است، اما هنوز میزان خسارت‌های وارده مشخص نیست.

از سوی دیگر، کانال تلگرامی «صابرین نیوز» نیز گزارش داده بود که پس از حمله به پایگاه بلد، در محل آتش‌ شعله‌ور شده و دود به آسمان به برخاسته است.

صابرین نیوز اضافه کرده بود که پس از این حمله، از بلندگوها به زبان انگلیسی به نیروهای مستقر در پایگاه هشدار داده شده است و این در حالی است که پیشتر ادعا شده بود در این پایگاه هیچ نیروی خارجی یا آمریکایی مستقر نیست.

این حمله امروز در حالی انجام شد که از ابتدای سال جاری میلادی، حملات راکتی و پهپادی علیه نیروهای آمریکایی در بخش‌های مختلفی از خاک عراق و سوریه تشدید شده است.

رسانه‌ها طی دو هفته گذشته از بیش از ده حمله به پایگاه‌های آمریکا و کاروان‌های لجستیکی این کشور در بخش‌های مختلفی از عراق و شرق و شمال شرق سوریه خبر داده‌اند.