به گزارش افکارنیوز، مهر به نقل از روزنامه حریت، این مجمع در شهر استانبول آغاز به کار کرده و ریاست آن بر عهده "احمد داوداوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه و "هیلاری کلینتون" همتای آمریکایی وی است.

نمایندگان بیش از ۲۰ کشور جهان در استانبول گردهم آمده اند تا از طریق وضع قانون راههای افزایش امنیت را امکان پذیر کنند.

داوداوغلو در مراسم آغاز به کار این نشست گفت: کشور ما ترکیه نزدیک به ۳۰ سال است که با مسئله تروریسم دست به گریبان بوده و با حزب کارگران کردستان(پ. ک. ک) در حال جنگ است.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه افزود: برای مقابله با تروریسم ما به دنبال انسجام جهانی از طریق جامعه بین الملل هستیم. ترکیه در مبارزه با تروریسم دارای تجربیاتی است که می تواند آن را در اختیار دیگر کشورها قرار دهد.

به گزارش مهر، این کنفرانس توسط کشورهایی اداره می شود که هر دو به دلیل کشتار شهروندان غیر نظامی مورد انتقاد جامعه جهانی هستند.

از یک سو ترکیه به دلیل کشتار دست کم ۳۵ شهروند ترک مورد انتقاد است. ترکیه چندی قبل با بهانه کردن تردد اعضای پ. ک. ک در مرز این کشور با عراق به گروهی از مردم حمله کرد که در این حمله ۳۵ شهروند ترک کشته شدند.

آمریکا نیز چند روز قبل در ولایت قندهار در عملیاتی ۲۳ شهروند افغان را از پای درآورده و ۵۰ نفر دیگر را نیز زخمی کرد که به سبب این عملیات، افغانستان خواستار معذرت خواهی رسمی آمریکا از مردم افغان شد.

در همین رابطه امروز فرماندهان ناتو با مقامات افغان دیدار کردند و مراتب عذرخواهی رسمی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را به اطلاع مقامات کابل رساندند.

در همین رابطه امروز ژنرال "جان آلن" فرمانده نیروهای ائتلاف در افغانستان، به شهر لوگار رفته تا ضمن دیدار با مقامات محلی و خانواده های قربانیان مراتب معذرت خواهی ناتو را به اطلاع آنها برساند.