دبیر کل ناتو ، امروز (شنبه) اعلام کرد که متحدان ناتو باید متعهد به حمایت از اوکراین باشند. ناتو از اوکراینی‌ها حمایت سیاسی و عملی می‌کند. یعنی به آن‌ها کمک می‌کند تا نهاد‌های دفاعی خود را مدرن کنند، با فساد مبارزه کنند، و بتوانند مکانیسم‌های دفاع سایبری ایجاد کنند.  

ینس استولتنبرگ در مصاحبه با روزنامه ال پایس، درباره کمک تسحیلاتی به اوکراین گفت: «ما در مورد ارسال سلاح و مهمات دیدگاه‌های متفاوتی دارند. برخی اعضا مانند انگلیس، آمریکا و کشور‌های بالتیک سلاح را به طور مستقیم به اوکراین ارسال می‌کنند.»

او در ادامه مصاحبه خود تاکید کرد که هیچکس خواهان درگیری مسلحانه نیست و از مسکو خواست تا تضمین‌های امنیتی خود را دوباره بازبینی کند و موضوعاتی مانند کنترل تسلیحات، سلاح‌های هسته‌ای و موشکی، شفافیت فعالیت‌های نظامی و ایجاد کانال‌های بهتر برای ارتباطات سیاسی و نظامی را بررسی کند.

متحدان ناتو باید متعهد به حمایت از اوکراین باشند

دبیرکل ناتو درباره امکان اعطای وضعیت بی طرف به اوکراین همچنین اظهار داشت که این موضوع فراتر از مرز‌های اوکراین است. روسیه می‌خواهد یک معاهده قانونی الزام آور امضا کند که هر گونه عضویت در آینده در ناتو را ممنوع می‌کند. اما باید به تصمیم اوکراین احترام گذاشت.

در حال حاضر آمریکا و ناتو، در ارتباط با مواضع و خواسته هایشان، موارد مکتوب خود مرتبط با چشم انداز طولانی مدت پیوستن اوکراین به ناتو را در اختیار کرملین قرار داده و اعلام کرده اند این تصمیمی است که به ناتو و اوکراین مربوط می‌شود نه روسیه. این موضوع همچنین در ارتباط با چشم انداز گسترده‌تر، مرتبط با وضعیت امنیتی برای اروپای غربی، شامل کشور‌های عضو و غیر عضو ناتو است.