به گزارش افکارنیوز به نقل از واحد مرکزی خبر، سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری گفت: ما می خواهیم دیدگاه خود را درباره تحولات جاری در سوریه بیان کنیم، این وضع موجب نگرانی روزافزون ما شده است .

اقدامات طرف های تاثیر گذار خارجی نیز موجب نگرانی ما است چون آشکارا از مخالفان مسلح سوریه حمایت می کنند و همزمان از جامعه بین المللی می خواهند نظام سیاسی سوریه را تغییر دهند و این نخستین بار در طول بحران سوریه است که به شکل جدی شاهد مطرح شدن پیشنهاد دخالت نظامی در نتیجه همچنان کشته شدن مردم هستیم و این تا حد زیادی نتیجه اقدامات طرفهای خارجی در حمایت از مخالفان است.

این مخالفان امیدوارند سناریوی لیبی در سوریه تکرار شود و این بازی بسیار خطرناکی است و موضع ما درباره آن تغییر نخواهد کرد و به هیچ وجه با مسئله استفاده از قدرت در سوریه موافقت نخواهیم کرد زیرا این مسئله پیامدهای خطرناکی برای همه منطقه خواهد داشت و ما شاهد پیامدهای این تحولات در عراق، لیبی، مالی و دیگر مکانها هستیم. به عنوان نمونه هنوز معلوم نیست چه زمانی در لیبی انتخابات، که بارها به تعویق افتاده است، برگزار خواهد شد و من امیدوارم که شاهد وقوع مشکلات بزرگی در لبنان نباشیم که نشانه های آن در حال آشکار شدن است.

به نظر من استفاده از قدرت خارجی برای حل بحران سوریه بر همه کشورهای منطقه تاثیر منفی خواهد گذاشت. همه این ها به بروز هلال ناآرامی و بی ثباتی در خاورمیانه و مناطق نزدیک به آن منجر می شود. ما امیدواریم چنین حوادثی در این منطقه که منطقه خاورمیانه بزرگ نیز نامیده می شود رخ ندهد بلکه می خواهیم ملت های این کشورها و در این منطقه بسیار مهم از نظر جغرافیای سیاسی، در سلامت و امنیت کامل به سر ببرند و خود آنها سرنوشت خود را تعیین کنند.

وی افزود: جنایاتی که در حوله و قبیر و دیگر اماکن از جمله انفجارات دمشق و حلب و … رخ داد و شورای امنیت سازمان ملل همه این جنایات را محکوم کرد همه این ها نتیجه تنش آفرینی هایی است که توسط طرفهای خارجی تغذیه می شود. منظور من پیش از هرچیز حمایت معنوی، مالی و تسلیحاتی از مخالفان مسلحی است که به راحتی میان سوریه و کشورهای همسایه آن تردد می کنند.

رسانه های جهانی در ارزیابیهای خود بر مواضع و آراء شبکه های تلویزیونی منطقه متکی هستند که جنایاتی را که گروههای مسلح مرتکب می شوند اقدامات ماندگار و شجاعانه می نامند.

لاوروف افزود: در حمله به نهادهای دولتی و نظامی یک دستگاه آمبولانس منهدم شد و در این ماجرا بیست و چهار پزشک کشته شدند و برخی پزشکان در مناطق مسکونی خود به همراه خانواده هایشان کشته شده اند و بیمارستانها و درمانگاهها آسیب دیده اند و تاکنون حدود دویست دستگاه آمبولانس به طور کامل منهدم شده اند. خب این گروههای مسلح با چه کسی می جنگند؟

وزیر امورخارجه روسیه گفت ما خوشنود بودیم که براثر تلاشهای فشرده توانستیم یک سازوکار بین المللی که همان طرح کوفی عنان و هیئت ناظران سازمان ملل باشد برای این مسئله طراحی کنیم اکنون ناظران در آنجا هستند و فعالیت می کنند اما این طرح به میزان زیادی از حوادث اخیر متاثر شده است و مجمع عمومی سازمان ملل در روزهای اخیر درباره آن سخن گفت ما هیچ طرح جایگزینی برای این طرح سراغ نداریم که بتواند به حل مسالمت آمیز بحران سوریه و نه تغییر نظام این کشور با استفاده از زور منجر شود که پیامدهای زیادی خواهد داشت ما نمی توانیم با این مسئله موافقت کنیم و در عین حال ادعا کنیم که توقف خشونت ها از اولویت های ماست طرح عنان این فرصت را در اختیار ما می گذارد مسئله مهم آن است که آن را به طور کامل اجراء کنیم و همه طرفهای داخلی و خارجی به آن پایبند باشند.