به گزارش افکارنیوز، ايسنابه نقل از سايت شبكه الجزيره نوشت: يك منبع نزديك به مقتدي صدر، رهبر جريان صدر عراق كه خواست نامش فاش نشود، گفت كه مقتدي صدر نامهاي به بان كي مون، دبيركل سازمان ملل فرستاده و از وي خواسته تا براي پايان دادن به بحران سياسي عراق هرچه زودتر وارد عمل شود.

بنا به گفته این منبع، مقتدی صدر این نامه را به مارتین کوبلر، نماینده بان کی مون در عراق داده و از سازمان ملل خواسته است به نقش خود در پایان دادن به اختلاف‌های سیاسی در عراق عمل کند.

در این نامه از بان کی مون خواسته شده تا به تکروی‌های دولت و به حاشیه کشاندن هم‌پیمانان دولت کنونی پایان داده شود و آزادی‌های بیشتری در عراق اجرا شود که آزادی زندانیان سیاسی از آن جمله است.

مقتدی صدر در این نامه خطاب به بان کی مون آورده است: عدالت در عراق از بین رفته و نهادهای دولتی عراق پیاپی مورد دخالت قرار می‌گیرند که این امر باعثاخلال در امور کشور شده است.

این منبع نزدیک به مقتدی صدر از تاریخ ارسال نامه به بان کی مون و یا پاسخ دبیرکل سازمان ملل به این نامه سخنی نگفت. اما اعلام کرد که این نامه به بان کی مون تحویل داده شده است.

در همین حال ایاد علاوی، رهبر فهرست العراقیه در پایان نشست فوق العاده‌ای با برخی رهبران سیاسی عراق که در موصل برگزار شد اعلام کرد که رهبران سیاسی عراق همچنان اصرار دارند که نوری المالکی، نخست وزیر این کشور را از مقام خود برکنار کنند.

وی در سخنانی عنوان داشت: برخی طرف‌های خارجی در انتخابات گذشته عراق دخالت فراوانی کردند و همین امر باعثشد که فهرست العراقیه از حقوق خود در انتخابات کوتاه بیاید.

ایاد علاوی با هشدار به کشورهای عربی و منطقه‌ای در خصوص دخالت در امور عراق گفت: هیچ کشوری حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد و مسائل داخلی عراق تنها به عراقی‌ها مربوط است و نه هیچ کس دیگر.

در این نشست که اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق و صالح المطلق، معاون نخست وزیر عراق نیز حضور داشتند بار دیگر مساله دادن رای عدم اعتماد به نوری المالکی مورد بررسی قرار گرفت.

علاوی در این سخنان عنوان داشت: موضع‌گیری‌های فهرست العراقیه علیه المالکی مساله‌ شخصی نیست بلکه به موضع‌گیری‌ها و چگونگی اداره کشور توسط المالکی ربط دارد.

در همین حال حیدر الملا، سخنگوی فهرست العراقیه اعلام کرد که پنج تن از هفت نماینده فهرست العراقیه که چندی پیش با المالکی دیدار کرده‌اند از ابتدا هم در لیست نمایندگانی که علیه مالکی رای می‌دهند ثبت نام نکرده بودند و تنها دو نفر از آنها رای خود را مبنی بر دادن عدم اعتماد به نوری المالکی پس گرفتند.

پيشتر برخي مقامهاي سياسي عراق اعلام كردند كه چند تن از نمايندگان فهرست العراقيه در ديدار با نوري المالكي از تصميم خود براي دادن راي عدم اعتماد به نوري المالكي منصرف شدند و در پارلمان عليه المالكي راي نخواهند داد.