«لونا الشبل» مشاور ویژه « بشار اسد » رئیس جمهور سوریه درباره روابط با ایران بیان کرد: سوریه و ایران دو متحد راهبردی هستند و هنگامی که متحد در وضعیت خوبی به سر ببرد تو هم در وضعیت خوبی خواهی بود.

وی با اشاره به اینکه توافق میان ایران و غرب درباره موضوع هسته ای تاثیر منفی بر سوریه ندارد، به توافق برجام در سال 2015 اشاره کرد که به منافع سوریه آسیبی وارد نکرد.

الشبل درباره روی آوردن اعراب به دمشق هم تصریح کرد: بسیاری از کشورهای عربی طی یازده سال گذشته روابط خود را قطع نکردند و سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به امارات هم در این راستا انجام شد و پس از سفر وزیر خارجه امارات به دمشق رخ داد.

وی همچنین به حضور شبه نظامیان وابسته به آمریکا در شمال شرق سوریه اشاره کرد و حضور آنها به دلیل حضور اشغالگران آمریکایی دانست.

مشاور رئیس جمهور سوریه به مقاومت ساکنان این مناطق علیه شبه نظامیان وابسته به واشنگن اشاره کرد و گفت: آزادسازی بیشتر اراضی سوریه با تلاش ارتش سوریه و متحدانش رخ داد و آزادسازی همه مناطق اشغالی به ویژه در شمال شرق سوریه بر دوش سوری هاست به ویژه که عملیات گروههای مردمی و مقاومت آنها علیه شبه نظامیان جدایی طلب افزایش یافت است.

وی افزود: سوریه حق پاسخگویی به حملات اسرائیل را دارد و این حق را با گذر زمان ساقط نمی‌شود .اما پاسخگویی در زمان ومکان مناسب خواهد بود.

الشبل حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را در راستای کمک به گروههای تروریستی دانست و افزود: هنگامی که سوریه تروریسم را درهم شکست و مناطق را از لوث آنها آزاد کرد و گروههای تروریستی نتوانستند ماموریت خود را انجام دهند، اسرائیل به طور مستقیم وارد شد و دست به حملات زد. در واقع طی یازده سال گذشته سوریه با هدف قرار دادن گروههای مسلح و تروریستها در سوریه با اسرائیل مقابله کرده است.

مشاور اسد: سوریه و ایران متحد هم هستند

وی درباره تدوین قانون اساسی سوریه و مذاکرات مربوط به آن هم گفت: برای ایجاد طرح‌های سازنده باید که گفتگوکنندگان سوری باشند. برای اینکه گفتگو به نتیجه برسد باید که با افراد میهن پرست و دارای هویت ملی گفتگو شود نه آنان که از سوی ترکیه و دیگران معرفی شوند.