« ولادیمیر پوتین » رئیس‌جمهور روسیه امروز (دوشنبه) فرمانی را برای اعمال محدودیت‌های روادید برای شهروندان کشورهایی که مسکو آن‌ها را در واکنش به تحریم‌ها بر سر اوکراین، «غیردوست» می‌داند، امضا کرد.

به گزارش رویترز، این فرمان که از دوشنبه (امروز) لازم الاجرا می‌شود، رژیم تسهیل شده صدور روادید روسیه را با برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین نروژ، سوئیس، دانمارک و ایسلند به حالت تعلیق درمی‌آورد.

طبق این گزارش، در این فرمان همچنین به وزارت خارجه روسیه و سایر نهادها دستور داده شده تا درباره اعمال محدودیت‌های ورود شخصی برای «اتباع خارجی و افراد بدون تابعیتی که اقدامات غیردوستانه علیه روسیه، شهروندان یا اشخاص حقوقی آن انجام می‌دهند» تصمیم‌گیری کنند.

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» هم در همین خصوص گزارش داد، پوتین، حکم اقدامات متقابل روسیه در زمینه صدور روادید برای هیأت‌ها و خبرنگاران کشورهای غیردوست را امضا کرد.

اعمال محدودیت روادید برای کشورهای «غیردوست» توسط روسیه

ماه گذشته، دولت روسیه فهرستی از کشورهای غیردوست از جمله ایالات متحده، کانادا، انگلیس، کشورهای اتحادیه اروپا و اوکراین را تصویب کرد.

از زمان آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه (پنجم اسفندماه)، آمریکا و متحدان اروپایی این کشور تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه وضع کرده و اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی این کشور را در فهرست تحریم‌ها قرار داده‌اند.

همچنین، تنش دیپلماتیک میان مسکو با آمریکا و پایتخت‌های اروپایی افزایش یافته و اخیراً کشورهای اروپایی به اخراج گسترده دیپلمات‌های روسیه روی آورده‌اند؛ اقدامی که البته از سوی مسکو بی‌پاسخ نمانده است. مسکو همچنین به دنبال آن است که مبادلات گازی‌اش با کشورهای غیردوست با ارز ملی روسیه انجام شود.