این کمیته مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته میلادی اعلام کرد که "بر مبنای حسن نیت نتیجه می‌گیرد که دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و اعضای کمپین او در یک توطئه مجرمانه برای کلاهبرداری از آمریکا مشارکت داشته‌اند."

به نظر می‌رسد که روند تحقیقات در مورد شورش مذکور در کنگره آمریکا به لحظه حساسی در ارتباط با ارجاع‌های کیفری احتمالی نزدیک می‌شود زیرا انتظار می‌رود جلسات استماع عمومی مربوط به آن در ماه آینده میلادی آغاز شود.

لیز چنی به جیک تپر مجری شبکه سی.ان.ان در خصوص تلاش مذکور برای متوقف ساختن روند رسمی انتخابات ۲۰۲۰ گفت: قطعاً واضح است که رئیس جمهور ترامپ داشت چه کار می‌کرد و تعدادی از اطرافیانش داشتند چه کار می‌کردند و اینکه آنها می‌دانستند این کار غیر قانونی است اما به هر ترتیب آن را انجام دادند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر این، شواهد کافی برای تایید یک ارجاع مجرمانه این پرونده مطرح شده علیه رئیس جمهور سابق آمریکا جمع‌آوری شده است. ارجاع مجرمانه، به معنای معرفی فرد برای پیگیری قضایی به وزارت دادگستری آمریکاست.

لیز چنی به عنوان نایب رئیس این کمیته با اشاره به این که این کمیته "حجم چشمگیری از شهادت‌ها و اسناد" را در اختیار دارد و می‌تواند ابعاد این تلاش از جمله سازماندهی و ماموریت آن را نشان دهد، تاکید کرد: فکر می‌کنم آنچه ما دیده‌ایم یک تلاش گسترده، به خوبی سازمان‌دهی‌شده و به خوبی برنامه‌ریزی‌شده است که از ابزارهای متعدد برای تلاش برای ابطال انتخابات استفاده کرد.

چنی تاکید کرد: هدف قطعا تلاش برای جلوگیری از تایید آن نوع آرای انتخاباتی و تلاش برای دخالت در روند رسمی بود. و کاملاً واضح است که آنها می‌دانستند کاری که انجام می‌دهند، اشتباه است.

شواهد کافی برای پیگرد ترامپ بابت شورش کنگره وجود دارد

اظهارات چنی اندکی پس از آن بیان شد که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، این کمیته از بابت اینکه حکم به پیگیری کیفری این تحقیقات بدهد، دچار اختلاف‌نظر است؛ حکمی که در ادامه منجر به این خواهد شد که این پرونده برای رای‌گیری کامل مجلس نمایندگان به این مجلس ارجاع شده تا در ادامه کار مجوز ارجاع به وزارت دادگستری آمریکا برای صدور کیفرخواست در قبال آن را دریافت کند.