با گذشت ۴۶ روز از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دنباس و وقوع جنگ در اوکراین ، دولت مسکو مدعی ارسال چند هزار تُن کمک بشردوستانه به این کشور است.

«میخائیل میزینتسف» رئیس مرکز کنترل دفاع ملی فدراسیون روسیه شامگاه دوشنبه گفت که روسیه از زمان آغاز درگیری در اوکراین، حدود ۱۱ هزار تُن محموله بشردوستانه به اوکراین ارسال کرده است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، میزینتسف در این‌باره توضیح داد: «از تاریخ ۲ مارس، فدراسیون روسیه تاکنون ۱۰ هزار و ۸۰۷ تن محموله بشردوستانه را به اوکراین تحویل داده است، ۸۰۳ اقدام بشردوستانه از جمله ۱۰ مورد در روز گذشته در مناطق جمهوری خلق دونتسک، خرسون و خارکیف انجام داده است که طی آن ۴۹۲ تن مواد ضروری، دارو و غذا تحویل داده شده است».

به گفته وی، در روز دوشنبه نیز هفت اقدام بشردوستانه در مناطق دونتسک، لوهانسک، خارکیف، زاپروژیا و خرسون انجام شد که طی آن ۴۳۵.۵ تُن مواد ضروری و مواد غذایی به مردم منتقل شد.

پیش از این، وزیر خارجه روسیه ضمن تأکید بر اینکه مسکو تسلیم فشارهای غرب نمی‌شود گفته بود عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای پایان دادن به سلطه جهانی آمریکا است.

14010123000039_Test_PhotoN

در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه)، «ولادیمیر پوتین» در واکنش به درخواست کمک رهبران جمهوری‌های دونباس، اعلام آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین کرد و تأکید کرد که مسکو به هیچ عنوان قصد اشغال قلمروهای اوکراین را ندارد و هدف این کشور خلع سلاح و نازی‌زدایی کردن کشور اوکراین است. کشورهای غربی نه تنها اقدامی برای کمک به کاهش تنش‌ها در اوکراین نکرده‌اند بلکه با عرضه تسلیحات به کی‌یف، بیش از حد به درگیری‌ها در این کشور دامن زده‌اند.

 

سایر رسانه‌ها