«متیو سالتمارش» سخنگوی کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده تعداد پناهندگان اوکراینی که مجبور به ترک کشورشان در پی حمله نظامی روسیه شده‌اند، از ۴.۶ میلیون نفر فراتر رفته است.

سالتمارش در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در ژنو گفت که از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۴۶۱۵۸۳۰ نفر از این کشور فرار کرده‌اند و با وجود اینکه شدت عبور پناهندگان از مرز اوکراین و ورد به کشورهای همسایه کاهش یافته است، اما کسانی هم که از مرزها رد می‌شوند، در شرایط نابه سامانی قرار دارند.

او گفت که پناهندگان از کمبود امکانات رنج می‌برند و بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که می‌خواهند به کجا بروند. این میزان پناهنده در اروپا از بعد جنگ جهانی دوم تاکنون سابقه نداشته است.

به گفته وی زنان و کودکان ۹۰ درصد این افراد را تشکیل می‌دهند و مردان بین ۱۸ تا ۶۰ اجازه خروج از اوکراین را ندارند و می‌بایست برای جنگ با ارتش اوکراین در این کشور باقی بمانند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (وابسته به سازمان ملل) نیز پیش‌بینی کرده است که ۷.۱ میلیون نفر عزم فرار از اوکراین را در پیش گرفته‌اند، اما هنوز موفق به خروج از مرزها نشده‌اند.

تعداد پناهجویان اوکراینی افزایش یافت

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده  اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است. کشورهای غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده است.