هر چند نظرسنجی ها پیشتازی امانوئل مکرون  رئیس جمهوری فعلی فرانسه در انتخابات امروز را پیش بینی می کنند، رسانه‌های خارجی بر چهره سیاسی رقیب و نگرانی‌های اجتماعی و سیاسی مردم فرانسه از به قدرت رسیدن راست افراطی تمرکز کردند.

روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت: اگر قرار باشد تنها یک درس از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بگیریم «دست کم نگرفتن پوپولیسم» است حتی اگر مکرون پیروز انتخابات باشد.

نشریه مجازی «انهرد» نیز همین خط خبری را دنبال می کند و می نویسد: نتیجه انتخابات عصر یکشنبه هر چه که باشد، با توجه به امتیاز سیاسی لو پن در دور نخست انتخابات و نیز تمایل مردم به او در دور دوم، آینده با مارین لو پن نوشته می شود.

روزنامه «واشنگتن تایمز» دلیل اقبال مردم به نامزد راست افراطی را «موفقیت وی در مطرح ساختن مسائل اجتماعی و اقتصادی در مرکز کارزار انتخاباتی خود» می داند. در پنج سال گذشته مساله قدرت خرید همواره اولیوت مردم فرانسه بوده است و حتی در شکل جنبش جلیقه زردها نیز مطرح شد.

از سوی دیگر، گاردین تا حدی از سیاست لو پن در قبال مهاجران که با مدل آنگلوساکسون مطابقت دارد، حمایت می کند و می نویسد: هویت جوامع باید حفظ شود و مساله مهاجرت نباید به کابوس آنها تبدیل شود.

روزنامه انگلیسی زبان هند اما معتقد است: نتیجه انتخابات امروز فرانسه چیزی نیست که مدافعان حقوق زنان و یا لیبرال ها بتوانند آن را جشن بگیرند.

لو فیگارو در ادامه نوشت: مارین لو پن در رسانه های مجارستان کشوری که توسط «ویکتور اوربان» هدایت می شود، وجهه مثبتی دارد؛ روزنامه «ناگیار نمزت» در بیانی استعاری لو پن را گزینه مناسب تری در مقابل مکرون خوانده است.

مردم فرانسه در انتخاباتی که نخستین نتیجه آن ساعت ۲۰ به وقت محلی (۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) امشب منتشر می شود، به پای صندوق های رای می روند تا از میان دو نامزد نهایی یکی را برای مدت ۵ سال به عنوان رئیس جمهوری انتخاب کنند.

 اولاف شولتس صدراعظم آلمان، پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا و آنتونیو کوستا نخست وزیر پرتغال در سرمقاله روز پنجشنبه روزنامه فرانسوی «لو موند» با حمایت تلویحی از امانوئل مکرون رئیس جمهوری فعلی فرانسه از مردم این کشور خواستند به «نامزد دمکرات» انتخابات رای دهند.

در این مطلب با هشدار جدی نسبت به قدرت رسیدن حزب راست افراطی در فرانسه آمده بود: انتخاب پیش روی ملت فرانسه برای این کشور و برای همه ما در اروپا تعیین کننده است. انتخاب میان دو گزینه است؛ نامزد دمکراتی که فرانسه را در درون اتحادیه اروپا قدرتمند و مستقل، قوی‌تر می‌داند در مقابل نامزد حزب راستگرای افراطی که آشکارا در کنار کسانی است که به آزادی و دمکراسی ما حمله می‌کنند.

هراس به قدرت رسیدن پوپولیسم در فرانسه

همچنین جاستین ترودو نیز روز پنجشنبه و نیز لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهوری سابق برزیل روز جمعه از مکرون حمایت کردند.

در فرانسه نیز بیشتر نامزدهای دور نخست انتخابات و نیز نیکلا سارکوزی و فرانسوا اولاند روسای جمهوری اسبق و سابق فرانسه از مکرون حمایت کرده اند.

 

سایر رسانه‌ها