«دینیس شمیهال» نخست وزیر اوکراین روز یکشنبه گفت که این کشور نیازمند تسلیحات و مهمات بیشتری برای دفاع از کشور و توقف حملات روسیه است.

وی مدعی شد: «باید تحریم‌های بیشتری علیه روسیه اعمال شود چون این کشور به تامین مالی تروریسم پرداخته و به کشتار جمعی می‌پردازد».

شمیهال اضافه کرد: «ملت ما درک می‌کند که آینده ما در اروپای متحد و نه امپراطوری روسیه خواهد بود».

نخست وزیر اوکراین مدعی شد: «نیروهای روسیه مرتکب جنایت‌های وحشتناک و جنایت جنگی  در ماریوپل شده‌اند».

وی گفت: «مارپوپل محاصره بوده اما نظامیان و هزاران غیرنظامی اوکراینی همچنان در کارخانه آزوف‌استال هستند».

شمیهال اضافه کرد: «آماده بازگشایی سفارت آمریکا در کی‌یف بوده و امیدواریم که این اتفاق به زودی بیفتد».

آینده اوکراین از نگاه نخست وزیر اوکراین

وی روز گذشته نیز در کنفرانس خبری در واشنگتن گفته بود که اوضاع شهر ماریوپل «بدترین فاجعه بشری» از زمان آغاز حمله روسیه و چه بسا «بدترین فاجعه قرن» است.

روسیه از روز جمعه اعلام کرده بود برای اعلام آتش‌بس به‌منظور خروج غیرنظامیان از منطقه صنعتی کارخانه فولاد «آزوف‌استال» که تحت محاصره قرار گرفته، آمادگی دارد.

روز شنبه قرار بود گذرگاهی برای خروج غیرنظامیان و مجروحان از این محوطه صنعتی شروع شود اما کی‌یف مدعی شد نیروهای روس مانع از تشکیل این گذرگاه شدند. نیروهای روس نیز اوکراینی‌ها را به تلاش برای بمب‌گذاری بر سر راه غیرنظامیان متهم کردند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در دیدار روز پنجشنبه، به پوتین گفت کل شهر ماریوپل به استثنای کارخانه فولاد آزوف‌استال که حدود ۲۰۰۰ شبه‌نظامی اوکراینی هنوز در آن مستقر هستند، به تصرف نیروهای روس درآمده است.

وزیر دفاع روسیه همچنین خبر داد که روسیه بیش از ۱۴۲ هزار غیرنظامی را از ماریوپل تخلیه کرده است. به گفته وی، اوضاع در این شهر آرام است که امکان بازگشت غیرنظامیان را فراهم می‌کند.