به دنبال اعلام نتایج اولیه انتخابات فرانسه هزاران نفر از معترضان به پیروزی ماکرون به خیابانها ریختند که به درگیری با پلیس کشیده شد.
درحالیکه نتایج رسمی انتخابات فرانسه هنوز اعلام نشده است «امانوئل ماکرون» که خود را فرد پیروز انتخابات می‌داند در یک سخنرانی در جمع هواداران خود از همه مردان و زنان فرانسوی که به وی اعتماد کردند تشکر و قدردانی کرد.

براساس نتایج غیررسمی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون با کسب 58 درصد آراء بر رقیبش مارین لوپن غلبه کرده است.

«یورو نیوز» ساعتی پیش گزارش داد که میزان مشارکت در دور دوم انتخابات فرانسه تا ساعت ۵ عصر به وقت محلی با ۲ واحد کاهش نسبت به دور اول به ۶۳.۲۳ درصد بوده است.

وی در ادامه افزود: من دیگر نامزد انتخابات نیستم و رئیس جمهور همه فرانسوی‌ها هستم و دلایل رای ندادن برخی از فرانسوی‌ها به خودم را میدانم. ماکرون در ادامه بر اتحاد داخلی تاکید کرد و گفت: ما باید برای اتحاد بیشتر و مقابله با چالشها در سالهای آینده سخت کار کنیم. 

ماکرون مدعی شد، مردم فرانسه به یک پروژه بشردوستانه جاه طلبانه رای دادند که باید با قدرت آن اجرا کنیم و من این پروژه جاه طلبانه را در 5 سال آینده با قدرت پیش خواهم برد.

همزمان با سخنرانی ماکرون در جمع هواداران خود در پاریس، صدها نفر از معترضان به پیروزی امانوئل ماکرون در برخی نقاط این کشور به خیابانها ریختند. منابع خبری از حضور گسترده پلیس در اطراف معترضان و تنش بالا میان معترضان و پلیس خبر داده‌اند.

براساس ویدئوهای منتشر شده، پلیس با حمله به معترضان و شلیک گاز اشک آور در تلاش برای متفرق کردن آنهاست و درگیریهایی نیز میان پلیس با معترضان و همچنین هواداران مارین لوپن نامزد شکست خورده انتخابات گزارش شده است. 

خبرگزاری آناتولی در خبری فوری از شلیک پلیس فرانسه به سمت یک خودرو در جریان اعتراضان به نتیجه انتخابات در پاریس و کشته شدن دو نفر خبر داده است.

همچنین گفته می‌شود یک نفر دیگر نیز مجروح شده است.