وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه هشدار داد که اقدامات غیردوستانه علیه روس‌ها بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، پاسخ به اقدامات غیردوستانه علیه روس‌ها می‌تواند شامل توقیف دارایی‌ها در روسیه باشد. از سوی دیگر وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که مسکو تصمیم گرفته تا ۴۰ دیپلمات آلمانی را در اقدامی متقابل، عنصر نامطلوب توصیف کند.

وزارت امور خارجه روسیه اشاره کرد که روز دوشنبه سفیر آلمان در روسیه را فراخواهنده تا اعتراض خود به اخراج 40 دیپلمات روس از آلمان را اعلام کند.

اقدامات غیردوستانه علیه روس‌ها بی‌پاسخ نمی‌ماند

در ماه آوریل بود که «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان خبر داد که تعداد قابل توجهی از دیپلمات‌های روس در واکنش به آن چیزی که وی بی‌رحمی باور نکردنی نیروهای مسلح روسیه در شهر بوچا و سرتاسر اوکراین توصیف کرده، اخراج خواهند شد.

وزارت امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه گذشته نیز دستور اخراج ده‌ها دیپلمات اروپایی از این کشور را صادر کرد که طی آن ۲۱ دیپلمات بلژیکی، ۱۵ دیپلمات هلندی و ۴ دیپلمات اتریشی از روسیه اخراج شدند.

 پارلمان اروپا نیز اخیرا ورود دیپلمات‌ها و مقامات روسیه و بلاروس به مقر این نهاد را ممنوع کرده است. ریاست پارلمان اروپا در بیانیه‌ای ادعا کرده بود: «در منزلگاه دموکراسی برای کسانی که به‌دنبال نابودی نظم دموکراتیک هستند جایی وجود ندارد». کشورهای اروپای طی سال‌های گذشته نیز با بهانه‌های متفاوت و به تبعیت از واشنگتن بارها دست به اخراج دیپلمات‌های روس زده بودند.

 وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است که مسکو این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که پس از اخراج دیپلمات‌های روسی توسط کشورهای اروپایی، این اقدام را تلافی کند.