معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد امروز دوشنبه (25 آوریل) مسکو فعلاً اعتقاد ندارد که آتش‌بس در اوکراین امکان‌پذیر باشد.

طبق گزارش خبرگزاری روسیه‌ای ایتارتاس، «دیمیتری پولیانسکی» به رسانه‌ها گفت: «درخواست‌هایی برای آتش‌بس وجود دارد. ما کریدورهای بشردوستانه را باز کردیم که البته روسیه از آنها استفاده نمی‌کند. فکر نمی‌کنیم آتش‌بس در حال حاضر جزو گزینه‌های تحت بررسی باشد چون تنها فایده‌ای که خواهد داشت این خواهد بود که به نیروهای اوکراین فرصت می‌دهد تجدید قوا کنند و صحنه‌سازی‌های تحریک‌آمیز بیشتری مثل بوچا ایجاد کنند.»

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

آتش‌بس در اوکراین فعلاً در دست بررسی نیست

روسیه همچنین اعلام کرده  اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است. کشورهای غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده و از جمله ارتباط چند بانک این کشور با سامانه پیام‌رسان بانکی سوئیفت را قطع کرده‌اند.

 

سایر رسانه‌ها