سازمان ملل خبر داد که « ولادیمیر پوتین » رئیس جمهور روسیه با مشارکت سازمان ملل و صلیب سرخ برای انتقال غیرنظامیان از کارخانه آزوف‌استال موافقت کرده است.

«فرهان حق» سخنگوی سازمان ملل نیز گفت که این نهاد بین‌المللی خواستار کاهش تنش و اقدامات نظامی در اوکراین است.

وی گفت: «ما خواستار شاهد کاهش تنش هستیم ما خواستار کاهش اقدامات نظامی هستیم».

سخنگوی سازمان ملل اضافه کرد: «ما می‌خواهیم این اطمینان حاصل شود که هیچ اقدامی که باعث افزایش تنش در فضای متشنج کنونی می‌شود، انجام نگیرد».

موافقت پوتین با انتقال غیرنظامیان از آزوف‌استال با حضور صلیب‌سرخ

ولادیمیر پوتین امروز در کنفرانس خبری مشترک با «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل گفت در حال حاضر هیچگونه درگیری در ماریوپل وجود نداشته و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را در جریان این موضوع قرار دادیم.

رئیس جمهور روسیه گفت: «بیش از هزار و سیصد نظامی اوکراینی در ماریوپل خود را تسلیم کرده‌اند».

پوتین اضافه کرد: «ارتش اوکراین غیرنظامیان را سپر انسانی خود در کارخانه آزوف‌استال در شهر ماریوپل قرار داده است».

وی گفت: «به ارتش دستور دادم که حمله به کارخانه آزوف‌استال را متوقف کنند و از ارتش اوکراین می‌خواهیم  غیرنظامیان را در کارخانه آزوف‌استال آزاد کنند».

رئیس جمهور روسیه رو به گوترش کرد و گفت: «شما گفتید که گذرگاه‌های انسانی در ماریوپل کارایی ندارند که این صحیح نیست و شما می‌توانید اوضاع نظامیان اوکراینی را که تسلیم شده‌اند را جویا شوید».

گوترش نیز در این کنفرانس خبری گفت که «اوضاع پیچیده در ماریوپل را درک می‌کنیم و آماده هماهنگی با صلیب سرخ و طرف روس برای ایجاد راه حل هستیم».

دبیر کل سازمان ملل گفت: «به دنبال کاهش رنج مردم و ایجاد شرایط مساعد برای حل مشکل گذرگاه‌های انسانی امن در ماریوپل هستیم».