رئیس سازمان دفاعی ترکیه روز سه‌شنبه گفت که ترکیه می‌تواند بخش دوم خرید سامانه دفاع هوایی «اس-۴۰۰» را از روسیه خریداری کند.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «اسماعیل دمیر» رئیس ریاست صنایع دفاعی ترکیه گفت که خرید دومین سری از سامانه موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه از همان ابتدا روی میز بوده است.

وی افزود:«تصمیم ترکیه همان است که همیشه بوده  و تغییر نکرده است.»

خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ آنکارا، که اولین تحویل آن در ژوئیه ۲۰۱۹ وارد شد، محل اختلاف طولانی مدت بین ترکیه و ایالات متحده بوده است. پاسخ آمریکا به این خرید، اخراج یکجانبه ترکیه از برنامه توسعه جنگنده اف-۳۵ بود.

اقدام جدید ترکیه برای دریافت سامانه قدرتمند «اس-400»

واشنگتن استدلال می‌کند که اس-۴۰۰ می‌تواند توسط روسیه برای به دست آوردن اطلاعات محرمانه در مورد جنگنده‌های اف-۳۵  استفاده شود و آنها با سیستم‌های ناتو ناسازگار هستند.با این حال، ترکیه اصرار دارد که اس-۴۰۰ تهدیدی برای ناتو نخواهد بود.

واشنگتن بعداً مقامات صنایع دفاعی ترکیه از جمله شخص دمیر را نیز تحریم کرد، در حالی که سناتورهای آمریکایی هر از گاهی می‌گویند که این کشور در صورت ادامه خرید سامانه روسی ممکن است با تحریم‌های بیشتری روبرو شود. آنکارا می‌گوید این سامانه را پس از خودداری ایالات متحده از فروش سامانه دفاع موشکی «پاتریوت» به دست آورد.

در همین حال، اخیراً، وزارت امور خارجه ایالات متحده در نامه ای به کنگره اعلام کرد که فروش احتمالی جنگنده اف-۱۶ به ترکیه در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده خواهد بود.

 به نوشته این روزنامه، دمیر درعین حال در مورد پروژه های داخلی نیز اظهار داشت: «محصولات تولید شده توسط شرکت های صنایع دفاعی ترکیه می توانند رقابت و همتایان خود را سرنگون کنند و ترکیه در جریان عملیات امنیتی که انجام می‌دهد از سلاح‌ها و سیستم‌های دفاعی بومی استفاده می‌کند.»

روسیه البته قصد دارد نظر عربستان را نیز برای خرید این سامانه قدرتمند جلب کند به طوریکه مدیر عامل شرکت سازنده سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه روز دوشنبه گفت که این سامانه موشکی پیشرفته زمین به هوای میان برد می‌تواند علاقه کارشناسان نظامی عربستان سعودی را با ویژگی‌های عملکردی بالا برانگیزد.

 «یان نوویکوف» مدیرعامل شرکت «آلماز آنتی» سازنده سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ گفت: «ما از عربستان سعودی انتظار داریم که پس از ارزیابی کیفیت بالای این سامانه موشکی ضدهوایی و سایر مواردی که ما می سازیم، انتخابی هدفمند داشته باشند.»

عربستان سعودی به طور سنتی بزرگترین واردکننده تسلیحات آمریکایی از جمله دفاع هوایی و سامانه‌های دفاع ضد موشکی غیر راهبردی است. نیروهای مسلح عربستان فاقد تسلیحات مشابه روسیه هستند. کارشناسان نظامی سعودی حین برگزاری نمایشگاه دفاعی در ریاض اطلاعات مهم بیشتری در مورد سخت افزار نظامی روسیه دریافت کردند و  آلماز-آنتی نیز از جمله شرکت کنندگان این نمایشگاه بود.